To není apríl: Od 1. dubna platí pro motoristy převratné změny v povinném ručení. Jedna starost ubyla, další přibyly

Změny v povinném ručení, platné od 1. dubna 2024 nás sice jedné povinnosti zbaví, ale další přidají. Před pokutou vás ochrání jen důkladná znalost toho, co a jak pojistit.

i Zdroj fotografie: Petr Vilgus / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

S úderem půlnoci na velikonoční pondělí, které letos připadlo na 1. dubna, nastává nové období nejen pro křesťany, ale dochází i ke změnám pro ty, jenž sice do kostela nechodí, zato se rádi vozí a za tím účelem využívají motorová vozidla. Ano, řeč je pochopitelně řidičkách, řidičích a jejich autech. A nejen autech, se změnami povinného ručení od 1. dubna 2024 přibude povinnost pojistit i to, co se donedávna pojišťovat nemuselo. Pojďme se na to podívat společně, ať jste „v obraze” a vyhnete se pokutám.

Jedna starost ubyde, další naopak přibydou

Nicméně, krom povinností navíc ubyde i jedna dosud zcela běžná starost. To však až od října, kdy budete moci nechat zelenou kartu definitivně doma. Rozhodně tedy pro cesty po Čechách a Moravě, do konce roku bude ještě papírová verze zelená karty potřebná pro cesty do zahraničí. Aktuálně se však už jedná o tom, že i pro cesty do ciziny by už během příštího roku měla stačit jen online verze zelené karty. Při kontrolách budeme tedy předkládat „o jeden papír méně”. Skvělé.

Povinné ručení bude povinné i pro elektrokoloběžky. Začnou velké změny platit už od nového roku?

Co naopak přibyde, je povinnost pojistit motorová vozidla, u nichž je motor hlavním zdrojem pohybu, jsou těžší než 25 kilogramů a vyvinou větší rychlost, než 25 km/h. Týká se to tedy hlavně elektrokoloběžek, zahradních traktůrků nebo vozidel typu Segway. Přičemž maximální rychlost 25 km/h se snižuje na 14 km/h, pokud provozní hmotnost dopravního prostředku není větší než 25 kg. Jinými slovy, pojištění se vyhne například malým, lehkým a skládacím elektrokoloběžkám.

Váš životní odpal nikdo kazit nebude. Pokud přitom nepojedete po silnici

Elektrokola jsou z pojištění vyloučena, neb u nich není motor hlavním zdrojem pohybu (tím jsou stále pedály a motor slouží jen jako pomocný zdroj). Pojistit si však musíte ony „motokola”, respektive jízdní kola s pomocným (spalovacím i elektrickým) motorem, která dovedou udržet stálou rychlost a souvislou jízdu bez nutnosti šlapání. Krom elektrokoloběžek, Segway dvoukolek nebo zahradních traktůrků se povinnost pojistit vztahuje také například na golfové vozíky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samozřejmě na greenu nebo fairwayi není pojištění nutné, žádný policista vám jedinečný odpal na osmnáctou jamku „pět pod PAR” kazit nebude. Nicméně speciálně golfové vozíky jezdí často přímo u golfových kluboven, případně používají veřejné komunikace v golfovém areálu k přesunům mezi jamkami. Což je přesně ten případ, kdy pojištěné být musí. Zkrátka jakmile vjedou na veřejnou komunikaci a dostanou se do kontaktu s ostatními účastníky silničního provozu.

Místo registrační značky číslo motoru

Nově budou do pojištění spadat také přípojná vozidla. Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se nově považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Krom koloběžek jde tedy také třeba o zahradní traktůrky. To však platí (podobně jako u golfových vozíků) pouze v případě, že s vaším zahradním pomocníkem podniknete například cestu přes vesnici posekat zahradu na druhém domě, případně vypomoct sousedovi. Pokud však sekáte pouze domácí trávník, není nutné traktůrek pojišťovat.

K čemu jsou vlastně na autech registrační značky, když Městská policie není schopna určit pachatele přestupku

A protože žádné z uvedených motorových vozidel nemá vlastní registrační značku, budou se pojišťovny při sepisování řídit číslem motoru. Nemusíte se však obávat vysokého pojištění, podle vyjádření pojišťoven budou pojistky na uvedené dopravní prostředky v řádu stokorun, resp. do tisícikoruny. Zřejmě dražší by bylo setkání s policistu, který by se rozhodnul vám pojistku zkontrolovat. Pokud se vás tedy nějaká z výše uvedených kategorií týká, doporučujeme se obrátit na vaši pojišťovnu. Ať neplatíte zbytečnou pokutu.

Budete pojišťovat další dopravní prostředky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články