Do vězení za SPZ. V platnost vstupuje přísný zákon, zkontrolujte si tu svou. Policie již vyhlíží první hříšníky

Pokoušet se jakkoli „modifikovat“ vaši registrační značku je velmi snadná cesta ke dvěma výsledkům: mastné pokutě od policie, případně v horším případě rovnou do vězení. Nedoporučuji.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz
                   

V dnešní době digitálních databází už není tak snadné schovat se před přestupky. Kamery, které umí naskenovat vaši poznávací značku, jsou na každém rohu, a pokud se na silnicích nechováte, jak máte, můžete očekávat „milý“ dopis od Policie ČR v podobě výzvy k zaplacení pokuty spolu s vaší (velmi drahou) fotografií. Někteří řidiči si přesto budou myslet, že na tento systém vyzráli. Jednoduše značky zakrývají, nebo zcela sundají a odejdou, jako by jim auto nikdy nepatřilo. Popravdě to není nejchytřejší nápad.

Ne každý si uvědomuje jednu zásadní skutečnost

Důvod je přitom poměrně jednoduchý. Na začátek si však dejme trochu právničiny. Podle zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, musí být každé vozidlo provozované na veřejných komunikacích řádně registrované a označené přidělenou registrační značkou. To znamená, že ve chvíli, kdy značku sundáte, auto už není způsobilé k provozu. Teď ale přichází ta část, kterou si možná každý neuvědomuje.

K čemu jsou vlastně na autech registrační značky, když Městská policie není schopna určit pachatele přestupku

Provoz totiž není jen řízení auta. Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, obecně definuje provoz vozidla jako jeho pohyb po pozemní komunikaci nebo jeho stání na pozemní komunikaci, pokud to není v souladu s pravidly silničního provozu. To znamená, že pokud je na vaše jméno registrováno auto, tak ho provozujete. Pokud tedy stojíte na nějakém veřejném místě, auto musí být opatřeno čitelnou poznávací značkou.

Už na parkovišti vás to může přijít hodně draho

Pokud se přesto rozhodnete risknout tuto strategii a zakrýt, případně sundat poznávací značky s vidinou vyhnutí se pokutě za parkování nebo pokutě za vysokou rychlost, přijde mi fér vás alespoň varovat. Tresty totiž nejsou nikterak nízké:

Zakrytí/odstranění RZ na parkovišti nebo jiném odstavném místě

Pokud je RZ zakrytá na parkovišti a vozidlo není v pohybu, může být tento čin považován za porušení zákona č. 361/2000 Sb., konkrétně § 125c, který se týká přestupků provozovatelů vozidel. Pokuta se může vyšplhat až na 10 000 Kč.

Odstranění RZ z vozidla na parkovišti je také porušením zákona č. 361/2000 Sb. Pokud je vozidlo bez RZ ponecháno na veřejném místě, může být považováno za vrak nebo neidentifikovatelné vozidlo, což může mít za následek jednak také blokovou pokutu až do výše 10 000 Kč, jednak může být vozidlo odtaženo a náklady na odtah mohou být vymáhány po majiteli vozidla.

Zakrytí nebo odstranění SPZ za jízdy je závažný přestupek. Policie jej nesnáší

Zakrytí značek během jízdy je závažnějším přestupkem, protože znemožňuje identifikaci vozidla při případném porušení předpisů nebo dopravní nehodě. Tresty za tento přestupek zahrnují pokutu na místě až 10 000 Kč, zákaz řízení na dobu 6 měsíců až 1 roku a udělení 5 trestných bodů. Míra trestu se liší podle toho, jestli šlo jen o zakrytí v rámci nedbalosti péče o vozidlo, nebo jestli šlo o sundání či jinak záměrné znemožnění identifikace vozu.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Měl jsem šanci bavit se na toto téma s mám dlouholetým kamarádem na zdejším krajském ředitelství a ten mi potvrdil, že speciálně různé „finty“ a zakrývání RZ na autech či motocyklech policisté z duše nenávidí. Maří se tím totiž hlavní jejich práce: ať se cokoli stane, mít možnost rychle identifikovat. „Opravdu, ale opravdu to prosím nedělejte. Nejde jen o vaše přestupky. Můžete být nevědomky svědky něčeho daleko závažnějšího a my z nějakého kamerového systému a vaší RZ víme, že to jste právě vy, kdo má klíčovou informaci. Nebo také nevíme.“

Další důsledky v pojistném plnění. Nebo také neplnění

Zakrývání má i přesah do finanční/pojistné roviny. Pokud vozidlo způsobí nehodu bez viditelné RZ, mohou pojišťovny odmítnout plnění z povinného ručení. Každý z těchto přestupků může zároveň vést ke správnímu řízení, kde můžou být tresty posouzeny a případně upraveny podle okolností. Dobře si to tedy rozmyslete. Myslím, že je možná nakonec lepší si zaplatit za to parkování nebo překousnout pokutu za rychlost.

Čeští řidiči musí zaplatit přes 4 000 Kč, jinak nesmí na silnici. Poprvé v historii, policie o povinném poplatku nediskutuje

V Čechách je vše vždy o něco mírnější. Jinde se s tím zdaleka tak „nemažou“

Ohledně zakrývání RZ jsou naše zákony stále relativně mírné. Například v sousedním Polsku mají předpisy a tresty citelně přísnější kvůli nepříjemnému trendu „vyměňování“ SPZ mezi auty. Jejich legislativa tedy od minulého roku umožňuje poslat do vězení řidiče, který manipuluje s označením vozu tak, že to zaměňuje jeho identifikaci. Což se týká i „kreativních“ nálepek, díky nimž například číslo 3 vypadá jako 9 nebo 8, případně jako písmeno B.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Jinými slovy: nejen v Polsku opravdu, ale opravdu nedoporučuji „kreativní pokusy“ s vaší registrační značkou. Mohlo by se vám to krutě vymstít. Přebytek kreativity doporučuji věnovat dárku pro partnerku/partnera, případně naplánování relaxačního víkendu ve dvou. Je to výrazně prospěšnější činnost. A ve finále i o dost levnější.

Souhlasíte s policií, že chce vždy vědět, „kdo je kdo“?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články