Řidiči mají nově nárok na příspěvek 3 500 Kč měsíčně na pohonné hmoty, jen o tom nevědí. Jak o peníze požádat?

Jeden z nejzajímavějších příspěvků pro řidiče je nyní v nabídce Úřadu práce, nemalou částkou vám přitom může pomoci hradit výdaje za pohonné hmoty.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz
                   

Při dnešních cenách pohonných hmot je takřka každá ušetřená „pětistovka“ více než dobrá. Nemluvě o tom, když vám někdo dokonce peníze na naftu nebo benzín dá, zkrátka proto, že na ně máte nárok. Jen si o ně musíte říct. Stát se s rozdáváním peněz totiž sám od sebe neozve, to dá rozum. Na rozdíl od situace, kdy může peníze vybírat, to se pochopitelně ozve okamžitě a velmi nahlas. V tomto případě se však rozhodně vyplatí se opravdu ozvat a příspěvek obdržet. Jak? Ukážu vám to v následujícím článku.

Platit za dopravu do zaměstnání není nic příjemného

Jak známo, peníze souvisí celkem úzce s prací a ani tady tomu není jinak. Mimochodem, také vás irituje, že za to, abyste se vůbec dostali do práce, musíte ještě platit? Nemalou dávku ironie v tom zřejmě spatřuji nejen já. A ne každý má výhodu home officu, kdy se k pracovnímu stolu dostane pěšky za několik vteřin. Doprava pak často nebývá zanedbatelnou položkou na měsíčních výdajích. Jedna jízda nevadí, ale za měsíc se to sečte. A ač je to možná neuvěřitelné, stát vám s tím dokáže trochu pomoci.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Chybu při startování auta dělá 7 z 10 řidičů. Poškození motoru je nevyhnutelné, benzín i nafta ji nenávidí

Ano, tentýž stát, jenž se sám od sebe neozve. Pokud totiž máte domov od práce několik kilometrů nebo v jiném městě, určitě by vám ulevilo, kdyby vám někdo na benzín či naftu nějakou tu korunu přidal. Přitom podobný příspěvek v Čechách nabízí Úřad práce, zdaleka ne každý o něm ale ví. A přitom na něj možná dosáhnete i vy. Nečekejte ovšem desetitisíce, jeho maximální výše je 3 500 korun. Ale jak říká můj dobrý kamarád právník: ani pětistovka neroste na stromě.

„Vyběhat“ si jakýkoli příspěvek od státu na cokoli je většinou martyrium

Jak tedy příspěvku dosáhnout? Pokud už máte nějakou zkušenost s žádáním čehokoliv od státu, tak zřejmě dobře víte, že než se k nějaké vytoužené podpoře dostanete, předchází tomu spousta vyplňování, dokazování a předkládání. A čekání na výsledek. Někdy si až člověk říká, jestli to za to vůbec stojí. V tomto případě se ale rozhodně vyplatí vytrvat. Neb málokterý příspěvek od státu dává větší smysl než tento. Každopádně se připravte na vyčerpávající „úředničinu“.

Úředníci „naplavení“ na magistrát využili situaci a začali omezovat vjezd do centra metropole. Opravdu si necháme z Prahy udělat druhé Brno?

Jak totiž vyplývá z mateiálů Úřadu práce: O příspěvek si mohou požádat ti, kteří nastupují do nového zaměstnání a vědí, že budou dojíždět mimo svou obec, a jsou v evidenci Úřadu práce ČR déle než 5 měsíců. Pokud se tedy vaše budoucí/nové zaměstnání nachází ve stejné obci, v níž bydlíte, pak bude logicky žádost zamítnuta. Zažádat o příspěvek mohou ale i lidé, kteří jsou bez práce kratší dobu než pět měsíců. A to v případě, že jim není možné zprostředkovat zaměstnání v místě bydliště kvůli jejich zdravotnímu stavu, nedostačující praxi, nevyhovující kvalifikaci nebo péči o dítě.

Zkrácená doba evidence platí i pro uchazeče, kteří ztratili práci nebo ji ztratí v důsledku hromadného propouštění. Podmínkou je mít pracovní smlouvu na dobu neurčitou nebo na dobu určitou delší než 6 měsíců, přičemž dohoda o provedení práce v tomto případě nestačí. Nové zaměstnání by nemělo být u stejného zaměstnavatele, pokud od ukončení předchozího pracovního poměru neuplynulo více než 24 měsíců. To platí i pro dohodu o pracovní činnosti. Trochu moc podmínek, myslím, ale budiž.

Ohlídejte si výši hrubé mzdy a termíny

V pracovní smlouvě musí být uvedena přesná adresa pracoviště, případně musí zaměstnavatel potvrdit, že na této adrese skutečně pracujete. Tato adresa musí být vždy na území České republiky. Dále je nutné si hlídat, aby vaše hrubá mzda v novém zaměstnání nepřekročila v konkrétním měsíci 1,5násobek průměrné mzdy v ČR za první tři čtvrtletí předchozího roku, jak upozorňuje úřad práce. Pokud tuto hranici překročíte, nebudete mít nárok na výplatu příspěvku.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

K žádosti je třeba doložit potvrzení o bezdlužnosti, kterým prokážete, že nemáte nedoplatky u finančního a celního úřadu, České správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. Varoval jsem vás, není to jednoduché. Mám ale i dobrou zprávu. Celé toto byrokratické kolečko stačí absolvovat jen jednou a poté vám budou peníze chodit každý měsíc po dobu jednoho roku. Po roce váš nárok zanikne. A na kolik že máte přesně nárok? Úřady práce na to mají přehlednou tabulku, která se odvíjí v zásadě podle toho, jak daleko od své práce bydlíte:

Dojezdová vzdálenostVýše měsíčního příspěvku
do 10 km (včetně)1 000 Kč
10–25 km1 500 Kč
25–50 km2 500 Kč
nad 50 km3 500 Kč

A pozor! Důležité upozornění na konec: Žádost musíte podat nejpozději do 30 kalendářních dnů ode dne vzniku pracovního nebo služebního poměru. Neměli byste přitom zapomenout uvést datum nástupu do nového zaměstnání, a jak už bylo zmíněno, tak i místo výkonu práce. Tak co říkáte‚ nezkusíte si „vyběhat“ příspěvek na dopravu do zaměstnání od státu?

Zkusíte požádat o příspěvek na dojíždění?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články