Změna: Kdy letos musíte skutečně přezout na zimní pneumatiky? Nezapomeňte dodržet staronové pravidlo

Zákon definuje poměrně jasně, od kdy je nutné přezout na zimní pneumatiky. Některé jeho části je však možné si vyložit jinak, než jak byly zamýšleny. A co třeba stáří pneumatik?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Léto se již dávno překulilo do podzimu, a i když momentálně jsme ještě poctěni přítomností slunečních paprsků a opravdu nádherného, barevného podzimu, nebude to dlouho trvat, spadne poslední listí ze stromů a nastane opravdová, nefalšovaná zima. A s ní povinnost zimního obutí na naše plechové miláčky. Navíc podle zákona se rozlišuje například i to, jestli už zima skutečně je, nebo ji teprve můžeme očekávat. To musíme mít doma meteostanici? Pojďme se na to podívat společně

Zákon definuje povinnost přezout a přidává nutnost předvídat

Nejprve nechme promluvit zákon:

Paragraf 40a zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změně některých zákonů (zákon o silničním provozu):

Zákon o silničním provozu stanovuje povinnost užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. V tomto období musí mít vozidlo zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo tyto jevy lze vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat.

A tím bychom mohli de facto skončit. Sněží? Mrzne? Pak musíte mít zimní pneumatiky úderem půlnoci na 1. listopadu.

Hazardérů na letních (a ojetých) gumách s novým zákonem naštěstí ubylo

To je asi každému jasné a je jedině dobře, že tato povinnost je uzákoněna (mimochodem je tomu tak již od roku 2011, tedy předlouhých 13 let). Hazardéry, co „to zvládnou jako před rokem“ na levných (a především notně ojetých) letních gumách v 10 cm uježděného a zmrzlého sněhu, nechce nikdo potkat. Přesto je téměř každý z nás měl šanci potkat zimu co zimu.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Jak je to však s oním „očekáváním“, které je v textu zákona přítomno také? Velmi jednoduše: pokud se teploty pohybují blízko nule a všechny předpovědi počasí hovoří o tom, že v nejbližších hodinách napadne sníh, musíte pneu mít také. A je celkem jedno, že v daný moment, kdy o tomto budete diskutovat s policistkou nebo policistou, ještě sněžit nezačalo. Jak jsem si ověřil krátkým telefonátem na policii, „tady není prostor k diskusi ani minimální“.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Pokud se tedy dá očekávat, že začne sněžit či mrznout, a vy máte stále své letní Barumky, bude nemilá pokuta vcelku jistým vyústěním oné diskuse. Navíc to je ale především hazardní hra, tentokráte vaše. Tohle je mimochodem oblíbené téma diskusí žen a mužů zákona při policejních kontrolách: jestli někdo v lednu při teplotách kolem nuly argumentuje tím, že mrznout nebude, argumentuje pochopitelně špatně. A riskuje zdraví a životy nejen své, ale všech okolo.

DOT symbol na boku pneumatiky + vzorek: dvě hlavní kritéria

Přitom pochopitelně nejsou zimní gumy jako zimní gumy. DOT symbol s rokem výroby na bočnici pneumatiky je první a mimořádně dobré vodítko, protože pneumatiky starší 5 let začínají nepříjemně tvrdnout a „zesklovatí“. A stanou se nefunkční, kluzkou tvrdou černou hmotou, která nám v zimních měsících opravdu moc nepomůže. Druhým parametrem je pochopitelně hloubka vzorku. Gumy, které budou mít milimetr a něco málo, nám v zimě moc platné zřejmě nebudou.

iZdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě.cz

Podle zákona musí mít každé auto zimní pneumatiky s minimálním vzorkem 4 milimetry. Jak ale uvádí šéf BESIP Martin Farář, „měli bychom si uvědomit, že se snižující se hloubkou dezénu klesá i kvalita a bezpečnost jízdy. Pokud je dezén sjet až na uváděnou minimální hranici, která je 4 mm, musíme počítat s tím, že se brzdná dráha našeho vozu prodlouží až o 50 %, a to už je třeba ve městě i při rychlosti 50 km/h délka jednoho přechodu pro chodce.“ A tedy otázka života nebo smrti.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Čtyři milimetry berme tedy jen jako opravdu kritické minimum. Ministerstvo dopravy navíc upozorňuje, že kromě plošné povinnosti týkající se zimních pneumatik musí řidiči nadále počítat i se značkou „Zimní výbava“. Obce mají možnost dopravní značku umístit na svém území. Tam, kde dopravní značka „Zimní výbava“ bude umístěna, musí mít vozidlo zimní pneumatiky za všech okolností. Jinými slovy, i když bude venku patnáct stupňů, pokud budete v úseku označeném touto značkou, musíte mít také zimní pneumatiky.

Zimní sezóna umí být kouzelná, nepokažme si ji špatným obutím

Ze znalostí lokální situace totiž v tomto úseku může docházet k nečekanému zhoršení doslova „přes noc“. A nepřipraveného řidiče pak taková změna může nemile zaskočit. Držím vám palce, ať si zimní sezónu pamatujete jen z nádherných zasněžených plání, rozzářeného vánočního stromečku a radosti svých nejbližších. A nikoli ze zbytečných nehod na konto špatného obutí vašeho vozu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články