„Pane řidiči, víte, proč jsme vás zastavili?“ Policisté chtějí slyšet jedinou odpověď, která ovlivní průběh celé silniční kontroly

Policejní kontrola má svá jasná pravidla a jsou otázky, na které nemusí řidič odpovídat, to je na straně policisty. Vše je uvedeno v zákoně.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Policejní kontrola je situace, se kterou se během svého života setká většina řidičů. Často jde o rutinní záležitost, kdy policisté ověřují doklady a technický stav vozidla. I tak může být taková kontrola pro řadu lidí stresující a může vést i k nepříjemným nedorozuměním. Jak tedy správně jednat, aby kontrola proběhla hladce, a co vše by měl řidič vědět? Když vás policie zastaví, prvním krokem je klidné a bezpečné zastavení vozidla. Ihned po zastavení vypněte motor a čekejte na pokyn policisty. Mnoho řidičů dělá chybu, když okamžitě po zastavení hledá doklady nebo vystupuje z vozidla. Nic takového však není nutné, naopak to může působit podezřele.

Doklady policistovi nemusíte automaticky předkládat, počkejte

Policisté čekají, že řidič zůstane sedět a vyčkává na jejich pokyny. Nezačínejte hledat doklady dříve, než o to budete požádáni. Rychlé pohyby nebo okamžité vystupování z auta mohou působit podezřele a vytvářejí napjatou atmosféru. Váš postoj má vliv na to, jakým způsobem bude kontrola probíhat – respekt k policistům se vám většinou vrátí v podobě klidného a profesionálního jednání. Jasně, tady musím za sebe říct, že i mezi policisty člověk narazí na někoho, kdo by měl místo policejní práce být radši sám v lese a štípat dříví. Každopádně pokud chcete vystoupit, oznamte to policistovi. Například s výrokem, že máte doklady na zadní sedačce.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Policisté často začínají kontrolu otázkou „Pane řidiči, víte, proč jsme vás zastavili?“ Tento dotaz může být matoucí a někdy i trochu provokativní. Správnou reakcí je klidná a zdvořilá odpověď. Není nutné spekulovat nebo přiznávat domnělý přestupek. Odpovědět můžete například jednoduše: „Ne, nevím, pane/paní policistko.“ Tím dáváte najevo, že spolupracujete, ale zároveň neříkáte nic, co by vás mohlo zbytečně usvědčit z přestupku. Můžete ale klidně i mlčet. Povede to sice nejspíš k určitému napětí, ale policejní kontrola musí probíhat jinak, ne takto.

Česká policie utrácí peníze daňových poplatníků. Baví se tím, za co běžné řidiče bez milosti pokutuje

Mám s tím osobní zkušenost, ptali se mě třikrát a já jsem stále mlčel. Policie musí říct vám, proč vás zastavila, ne vy jí. ,,Dobrý den pane řidiči/paní řidičko, předložte mi doklady předepsané k provozu a řízení motorového vozidla“. Zcela běžný začátek silniční kontroly. Takhle by měla začínat běžná kontrola podle samotné policie. Důležité je také vědět, jaké doklady máte mít u sebe. Tady jsou novinky v letošním roce. Od 1. ledna 2024 řidiči s platným řidičským průkazem vydaným v České republice nemusí při silniční kontrole na území České republiky předkládat kartičku řidičského průkazu. Stejně tak malý technický průkaz.

Doklady u sebe nemusíte mít a ke kontrole je nepotřebujete

Řidič musí prokázat svoji totožnost, nemusí to ale udělat pomocí plastové kartičky. Prokázáním totožnosti se podle zákona č. 273/2008 Sb., o Policii ČR, rozumí prokázání jména, popřípadě jmen, příjmení, data narození a v případě potřeby také adresy místa trvalého pobytu, adresy místa pobytu nebo adresy bydliště v zahraničí, rodného čísla a státní příslušnosti. Totožnost českých řidičů lze od 1. července 2024 prokázat také cestou mobilní aplikace eDoklady. Nicméně ve výsledku stačí, když řidič uvede své jméno příjmení a rodné číslo.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Vše ostatní si policista dohledá sám. Jen to trvá o chvíli déle než předání fyzických dokladů. Ale rozhodně to není důvodem k pokutě. Donedávna také platilo, že řidič musel předkládat ke kontrole doklad o uzavření povinného ručení. Od letošního října už je všechno jinak. Od 1. října 2024 nemusí při kontrole v České republice zelenou kartu předkládat, policie si potřebné údaje k pojištění sama zjistí z evidencí. Pozor, vše výše uvedené platí pro situaci u nás, tak říkajíc na domácí půdě. Při cestě do zahraničí s sebou doklady samozřejmě mít musíte.

Odmítnout dechovou zkoušku je jako na místě přiznat vinu

Dalším běžným bodem při kontrole je dechová zkouška. Policie má právo provádět tyto testy kdykoliv, a to i při rutinní kontrole. Pokud vás tedy policista vyzve k dechové zkoušce, je nejlepší vyhovět bez odmlouvání. Odmítnutí testu může být bráno jako přiznání viny a vést k velmi přísným postihům, včetně odebrání řidičského průkazu. Další letošní novinka, přísnější bodový systém. Pokud odmítnete test, skutečně se tím de facto přiznáváte a následky jsou opravdu velice drsné a nekompromisní. Test na drogy je v Česku o něco komplikovanější, protože rychlý test nemusí vždy ukázat správné výsledky a v případě pozitivního výsledku je potřeba laboratorní rozbor.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Přesto je ale dobré vědět, že policisté mají toto právo a odmítnutí testu je rovněž považováno za přestupek. Dost řidičů se mě také ptá, jestli mají právo natáčet průběh kontroly. V Česku není zákaz natáčení policejní kontroly. Takže ano, policisty natáčet a nahrávat můžete. Jen by to mělo mít určitou úroveň. Neměli byste mávat policistovi mobilem před obličejem tak, aby se cítil ohrožen. Pokud zapnete nahrávání, ideálně uvedete, že vše nahráváte, pak je to absolutně v pořádku.

Policista nemůže jen tak prohledávat auto, určitě ne ze msty

Pokud policie přijde s tvrzením, že jste spáchal přestupek, a vy s tím nesouhlasíte, nemusíte nic podepisovat. Skutečně, policii nemusíte při kontrole vůbec nic podepisovat. Můžete dokonce na předložený dokument napsat nesouhlasím s přestupkem, vyjádřit se tam. Pak půjde vše automaticky do správního řízení. Tam je otázkou dalšího šetření, jak vše dopadne. Tím získáte možnost se obhájit, ale je třeba si uvědomit, že správní řízení může vést k vyšším pokutám než té, již byste zaplatili na místě.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Správní řízení může být vhodné, pokud jste si jistí, že jste přestupek nespáchali, nebo pokud máte důkazy, které vás mohou očistit. Může policista jen tak kontrolovat auto? Je také dobré vědět, že policisté mají právo provádět prohlídku vozidla, pokud mají důvodné podezření, že se ve vozidle nachází nelegální předměty nebo látky. Tento postup je ale poměrně výjimečný a vyžaduje jasné opodstatnění.

Nemusítě vědět, proč vás policie zastavila. Je povina to říct

Pokud vás tedy policista požádá o prohlídku vozidla, máte právo se zeptat na důvod a žádat vysvětlení. Většinou však bývají tyto kontroly prováděny na základě konkrétních podezření a nejsou běžnou součástí rutinních kontrol. Stejně tak není možné, aby během kontroly policista přišel s tím, že auto prohledá. Přestože vás zastavil z důvodu překročení rychlosti. Nelze, aby tlak ze strany policie při kontrole gradoval a stupňoval se.

Celkově lze říci, že klíčem k úspěšnému zvládnutí policejní kontroly je klid a spolupráce. A tím myslím z obou stran. Řidič by se měl chovat korektně, policista by se měl chovat profesionálně. Nic víc, nic míň. Jen závěrem, říkat policistovi, že jste vlastně jeho šéf, protože je placený z vašich peněz, situaci jen vyhrotí. Jakkoli je to do určité míry pravda. To, že je policie placena z našich veřejných peněz, se vyplatí při kontrole raději spolknout.

Kvůli čemu vás naposledy zastavila policie?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články