Frustraci policistů nad jejich stávající situací lze do velké míry pochopit. A jak známo, zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Ty v policejním podání by vás ale mohly hodně překvapit.
Na sto procent jste v minulých dnech zaznamenali nebývalou akci naší policie, která tak trochu vypadala jako stávka, byť o stávku v pravém smyslu nešlo. A ani jít nemohlo. Strážci zákona jsou už (velmi mírně řečeno) opravdu frustrovaní. Jednak je netěší nízké platy, čemuž se opravdu nelze divit. Koho by těšily. Zároveň jim ale vadí nedostatek členů policejního sboru a zvyšující se byrokracie. A zvyšující se nároky na ty „zbylé a věrné“. Jak to může pokračovat? Pojďme se na to podívat společně.
Protest policejního sboru může mít různé podoby
Jak už jsem zmínil, policisté mají na rozdíl od běžných profesí problém – ze zákona nemohou vstoupit do stávky. Což je tuším nakonec asi dobře, nechci vidět ceduli „Stávka“ na jejich autě, když mi půjde o život. Na druhou stranu jim ale rozumím, mám mezi nimi několik přátel a z hovorů a diskusí vím, že to momentálně opravdu nemají lehké. Svou nespokojenost tak musí dávat najevo trochu jinak. Ať už je to nedávná demonstrace před ministerstvem vnitra, nebo protestní akce, v rámci které za přestupky neudělovali pokuty.
Existuje ale ještě jeden způsob, k němuž se teď policisté přiklonili. A ten se už lidem nebude zamlouvat tolik jako vyřešení přestupku domluvou. Chtějí se totiž uchýlit k přesně opačnému postupu. Veškeré přestupky budou řešit naopak až přespříliš svědomitě, a tím pádem o dost déle. Řidiče tak mohou při běžné kontrole zdržet i na půl hodiny. Či to s nimi dokonce „jet sepsat“ na služebnu, v tom okamžiku všem svým plánům na daný den můžete dát „vale“.
Udělat chybu u sousedů bych nyní opravdu nechtěl
A speciální pozor bych si dal při předvánočních cestách do Polska. Tam totiž právě tento způsob protestu plánují. A když bude „obětním beránkem“ český řidič? Jedině dobře. Zavoláme soudního tlumočníka, to taky nějaký čas zabere. Tato forma protestu přitom v Polsku rezonuje již od října tohoto roku. Jak je patrné, naše vláda totiž očividně není jediná, která není schopná své strážce zákona pořádně a důstojně zaplatit. Přitom Polsko ekonomicky rozhodně nestrádá, ba právě naopak.
Přijatá opatření jsou totiž především reakcí na mlčení vlády. „Policisté a zaměstnanci policie se cítí dotčeni a nerespektováni postojem vlády,“ řekl předseda Národní policejní sekce NSZZ „Solidarność“, seržant Jacek Łukasik. „Odboráři nejsou spokojeni s pětiprocentním zvýšením platů, které navrhuje vláda,“ dodal. Protesty začaly v říjnu ve třech fázích. V té první se rozhodli postupovat stejně jako Češi – tedy řešit většinu přestupků dohodou, a tím snížit příjem samospráv, které nebudou inkasovat tolik pokut od menších hříšníků.
Máte svůj telefon? Máte. Tak jej koukejte používat i v práci
Druhou fází je potom sabotování užívání soukromých telefonů k jakékoliv pracovní komunikaci. Tedy k telefonátům s nadřízenými a podobně. Tvrdí, že když jim stát nemůže poskytnout služební telefony, nebo alespoň zaplatit služební tarif, nevidí důvod, proč by měli pracovní telefonáty dotovat z vlastní kapsy. V tomto ohledu nemohu než zcela souhlasit. Nechápu, proč by bohatý polský stát nemohl investovat do SIM karet pro policii. To je v dnešní době opravdu takový problém?
Třetí a poslední fázi je právě to, co jsem už nastínil. Tedy dodržování pravidel, pokynů a všech požadavků extrémně pedantsky a exaktně dle všech předpisů. Což, jak my lidé z praxe víme, není vždy možné. A pokud to je možné, tak vás to a) stoprocentně zdrží, nebo za b) dokonale otráví. Nejčastěji oboje dvoje dohromady. Říká se tomu mj. také „italská stávka“. „Smyslem je, aby policisté úzkostlivě prováděli kontroly průkazů, zákroky, výslechy a veškeré činnosti související s přestupky, aby nebyli obviněni z neplnění povinností,“ vysvětlil Łukasik.
Zbytečná byrokracie? My to víme. Zřídíme na to další komisi
Takový styl protestu má ale ve finále i další, nemalý význam. Tedy kromě vykázání „vzorové vzornosti“. Pokud totiž budou policisté veškeré požadované úkony dodržovat do puntíku, upozorní na zbytečnost byrokracie. Možná pak i vláda uvidí, že úzkostlivé dodržování stávajících pravidel nakonec jen snižuje efektivitu. A udělá třeba něco proto, aby pravidla změnila. No, zanechme optimismu. Tento bod raději přejdeme, neb mu asi neuvěříme nikdo. Ani vy, ani já.
Pokud je před volbami, chcete jen a pouze spokojený plebs
Pravdou ale zůstává, že zdlouhavé kontroly frustrují běžné občany. A ti si to budou pamatovat. V Polsku jsou prezidentské volby na dohled. Chcete před volbami frustrované občany? Pokud jsou vaším hobby kamikadze a politické sebevraždy v přímém přenosu, pak možná ano. Nicméně běžný politik s elementárním pudem sebezáchovy frustrované občany opravdu nechce. Současná koalice má tedy minimálně dobrou motivaci policistům vyjít vstříc, pokud chce, aby měli její kandidáti ve volbách alespoň nějakou šanci.
Jak je tedy vidno, nespokojenost policistů vře nejen u nás. Což je každopádně škoda. Tohle se nám totiž může velmi vymstít. Stačí se podívat na některé balkánské státy, kde policie taky nebere bůhvíjaké částky. Vlastně ne, opravuji, promiňte. Policisté si tam naopak přijdou na opravdu pěkné peníze. Bohužel ne od státu. Když stát totiž nezaplatil, najde se vždy někdo ochotný. A mafie má peněz vždy dost, navíc diskrétně a v hotovosti.