Zimní období klade na řidiče i jeho vozidlo zvýšené nároky. Nerespektování jednoduchého pravidla se může vymstít finančně nebo i ohrožením ostatních účastníků silničního provozu.
S brzkým šeřením se a dlouhým rozedníváním je až s podivem, kolik řidičů nevěnuje pozornost tomu základnímu – správnému osvětlení svého vozu. Mimochodem, v době psaní tohoto článku musíme ještě vydržet zhruba 14 dní do zimního slunovratu, pak se to otočí. A začne se pomalu, ale jistě prodlužovat den. Což mě osobně na celé zimě utěšuje nejvíce, možná více než celé Vánoce s jejich komerčním šílenstvím. Pocit, že se pomalu začínáme vracet ke Slunci, je zkrátka – alespoň pro mne – skvělý. Pojďme se teď ale podívat na to, co vám reálně nyní hrozí.
Nesprávné zapnutí světel se může celkem vymstít
Všichni víme, že na silnici nemůžete vyrazit bez rozsvícených světel ani ve dne. Ve většině případů se potkávací světla spouští automaticky, případně se aktivuje denní svícení v podobě LED světel nebo LED pásků. Jiná situace nastává, pokud někdo svítí jinak, případně více či zkrátka nesprávně. V tom okamžiku jej policie může „ocenit“ pokutou, která je od roku 2024 stanovena až do 1 500 Kč. V některých případech lze „vyváznout“ s domluvou, například pokud je viditelnost dostačující a vaše opomenutí nepředstavuje reálné riziko.
Daleko horší situace nastává, když světla opomene zapnout někdo v noci. To už není „jen formalita“. Bohužel, nejčastěji k tomu dochází z nepozornosti, technické závady nebo u méně zkušených či starších řidičů, kteří mohou být dezorientovaní. A nutno dodat, že jim k tomu někdy pomáhá i dle mého soudu špatně nastavené denní svícení. Kdy sice svítí palubní deska, ale nikoli již hlavní světlomety (v případě denních LED světel/LED pásků). Výsledkem je, že speciálně v osvětlených aglomeracích nám přijde, že svítíme. Opak je ale pravdou.
Přední i zadní mlhovky bývají zdrojem častých konfliktů
Další světelný oříšek přichází s mlhovými světly. Jak už název napovídá, jsou určená do mlhy – případně sněžení nebo hustého deště. A co na to zákon? Přední mlhovky můžete použít za zmíněných podmínek, ale není to povinnost. Zato zadní mlhová světla musíte aktivovat vždy, když je viditelnost zhoršená, například v mlze nebo sněhové bouři.
Statisíce případů v ČR
Přesné statistiky o počtu pokut udělených za nesprávné použití mlhových světel v České republice nejsou veřejně dostupné. Nicméně podle Ministerstva dopravy bylo v roce 2023 evidováno celkem 399 087 dopravních přestupků a trestných činů. Za rok 2024 se ještě sčítají.
Jedna věc je ale zákon a druhá praxe. Odborníci často upozorňují na vágnost těchto pravidel. Jak hustá musí být mlha, abyste mohli mlhovky zapnout? Odborníci doporučují jednoduchou pomůcku: pokud nevidíte na vzdálenost delší než 50 metrů (tedy přibližně mezi směrovými sloupy na dálnici), zapněte mlhovky. Samostatnou kapitolou jsou pak řidiči, kteří nechávají mlhovky zapnuté i tam, kde to není potřeba.
Zákon hovoří ve smyslu osvětlení poměrně jasně
To pak nejen, že irituje ostatní účastníky silničního provozu, ale také je oslepuje. A co hůř, může vás to stát pokutu. Nemalých 1 500 korun českých. Jakmile vyjedete z mlhy, musíte mlhovky okamžitě vypnout. Používání světel je ostatně upraveno zákonem č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích:
Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích:
§ 32: „Řidič je povinen používat za jízdy předepsané osvětlení, přičemž denní svícení lze nahradit pouze za dobré viditelnosti. Mlhová světla je možné použít jen za snížené viditelnosti, jako je mlha, hustý déšť nebo sněžení. Nepovolené nebo nesprávné používání světel může být sankcionováno pokutou až 1 500 Kč na místě, případně vyšší částkou ve správním řízení.“
Viditelnost v mlze je samozřejmě klíčová, ale sami odborníci upozorňují, že ještě důležitější než světla je rychlost a odstup. Pokud se viditelnost zhorší na minimum, nepomůžou vám ani ty nejlepší světlomety.
Jednoduché pravidlo říká, že vzdálenost mezi auty v metrech by měla odpovídat rychlosti vašeho vozidla v kilometrech za hodinu. Jedete 80 km/h? Udržujte před sebou volných 80 metrů. Což není snadné odhadnout, v rychlosti se za volantem totiž vzdálenosti mohou zdát zkreslené. Můžete si to představit na kamionu – ten má na délku cca 25 metrů. Pokud se tak mezi vás od pohledu vejdou přibližně tři kamiony, víte, že v rychlosti 80 km/h jedete cca se správným odstupem.
Správné osvětlení vozidla není jen o dodržování zákona. Je to především otázka bezpečnosti – vaší i ostatních řidičů. A tak příště, až nasednete za volant, zkontrolujte, že máte světla nastavená správně. Vyhnete se nejen pokutám, ale i nepříjemnostem, které by vás na silnici mohly potkat. Držím vám palce na zimních – a nejen předvánočních – cestách!