Přišlo oznámení: Takto se od zítřka změní cena benzínu a nafty. Řidiči se musí v roce 2025 připravit na zásoby

Nový rok 2025 bude co do otázky cen paliv mimořádně zajímavý, ve hře je totiž hned několik proměnných, které mohou cenovky na čerpacích stojanech zvrátit na obě strany.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: EIA
i Zdroj fotografie: EIA
i Zdroj fotografie: EIA
i Zdroj fotografie: EIA
i Zdroj fotografie: EIA
i Zdroj fotografie: EIA
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Je tady nový rok 2025 a krom mírného zdražení dálniční známky (z 2 300 na 2 440 korun) se musí řidiči připravit i na to, že stejné nezůstanou ani ceny paliv. Rok 2025 můžeme myslím již nyní nazvat „rokem energetických změn“, neb hned od 1. ledna 2025 přestal proudit zemní plyn z Ruska přes Ukrajinu, coby odvetné opatření Ukrajiny a snaha o snížení ekonomického profitu Ruska v Evropě. Dalším z opatření budou změny v cenách, úzce související se změnami na americké půdě. Pojďme se na to podívat společně.

Americká EIA představila prognózy na rok 2025

Krátkodobý energetický výhled na rok 2025, který v červnu vydala americká Správa energetických informací (EIA), uvádí již několik prognóz vývoje cen a výroby energie do roku 2025. Především se předpokládá mírný nárůst cen ropy Brent, který odráží úpravy způsobené snížením produkce OPEC+, jež se protáhne až do třetího čtvrtletí roku 2025. Očekává se tak, že produkce ropy v USA poroste. Což by na jednu stranu mohlo přinést zlevnění, stejně tak ale není vyloučený pohyb cen směrem nahoru.

Kdy nastane v Česku kolaps s nedostatkem nafty a benzínu? Rafinerie v Litvínově už je připravena na to, že dojde ruská ropa

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Jak totiž uvádí americká agentura EIA (US Energy Information Administration (EIA), shromažďuje, analyzuje a šíří nezávislé a nestranné informace o energetice), růst těžby ropy v příštím roce bude pocházet převážně ze zemí mimo OPEC kvůli pokračujícímu omezování produkce ze strany OPEC+. Na svém zasedání 5. prosince OPEC+ oznámil, že odloží zvýšení těžby do dubna 2025. Toto zvýšení mělo začít v lednu 2025. Očekává se, že globální produkce ropy vzroste v roce 2025 o 1,6 milionu barelů denně.

Ceny paliv v Evropě a v Čechách jsou velmi závislé na aktuálním vývoji konfliktů

Na druhé straně zatím není jasné, jak se zachová nový americký prezident Trump a jaké budou jeho další politické a ekonomické kroky. S ohledem na jeho snahu zastavit válku na Ukrajině nelze předjímat, jak se zachovají trhy s ropou, a to jak ze zemí společenství OPEC (OPEC+), tak mimo něj. Možné jsou oba scénáře, jak pozitivní, vedoucí k ustálené produkci a stabilním cenám, tak negativní, vedoucí k omezování produkce a zvyšování cen. Toto je žel poměrně nepredikovatelná otázka.

„Nevinný“ prohřešek českých řidičů zvyšuje spotřebu auta o 28 %. Vyvarovat se mu můžete již zítra

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Nicméně zatím EIA předpokládá, že spotová cena ropy Brent zůstane v roce 2025 blízko své současné úrovně, v průměru 74 USD za barel za rok, protože trhy s ropou budou v ročním průměru relativně vyrovnané. Je to patrné i z přiložených grafů, které jsou v galerii k článku. Jak se to projeví v cenách pro české řidiče? To je podobná otázka, jaká byla zmíněna v souvislosti s novým americkým prezidentem. A velmi úzce souvisí s momentální situací v Evropě a na Blízkém východě.

Klíčové je ukončit války a konflikty

Pokud se totiž podaří rozumným způsobem ustát (a ideálně ukončit) probíhající válečné konflikty, lze očekávat v rámci predikcí EIA stabilní cenovou hladinu paliv, velmi podobnou té stávající. Pokud však dojde k eskalaci jakýmkoli směrem, jsou další predikce velmi složité. Neb může dojít k omezení vývozu ropy do Evropy, stejně jako se USA může rozhodnout blokovat cenové hladiny tím, že sníží objemy těžby. Můžeme tedy jen doufat, že vše dopadne pokud možno co nejlépe, jak pro celkovou geopolitickou situaci, tak pro ceny paliv na čerpacích stanicích.

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie

Jak myslíte, že to nakonec celé dopadne?

Zdroj: EIA
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Michal Sztolár je novinářem webu AutoŽivě.cz od dubna 2022. V předchozí více než dvacetileté praxi se věnoval zejména problematice dovozu ojetin a jejich vlivu na vozový park ČR, konstrukci automobilů a postupnému přechodu od funkčních a technicky precizních k řešením méně dokonalým, avšak splňujícím normativy EU. Aktuálně se specializuje na automotive jako výrobní obor, porovnávání užitné hodnoty starších a nových vozů stejně jako na aktuální problémy, spojené s nezvládnutým přechodem k elektromobilitě.

Zobrazit další články