Dostanete od 17. dubna jako řidič pokutu až 116 800 Kč za autokameru? Vysvětlujeme, co se děje. Nové předpisy už platí

Od 17. dubna platí nové předpisy, podle kterých může řidičům hrozit pokuta až 116 800 Kč za používání autokamery. Zjistili jsme, koho a za jakých podmínek se změna týká.

i Zdroj fotografie: Fernost / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Patříte mezi řidiče, kteří si natáčejí jízdu autokamerou? Potom zpozorněte – od 17. dubna 2025 v Polsku riskujete velký problém, pokud váš objektiv zachytí tzv. klíčové objekty infrastruktury. Nový zákon našich severních sousedů totiž zakazuje natáčení u více než 25 000 vybraných míst a za jeho porušení hrozí pokuta až 20 000 zlotých (cca 110 000 Kč) nebo až 30 dní vězení.

Polsko: zákaz natáčení na 25 000 místech

Od 17. dubna 2025 v Polsku platí zákaz fotografování a filmování bez povolení u vybraných strategických objektů. Celkem jde o asi 25 tisíc míst po celé zemi – zdaleka ne jen vojenské základny, ale i elektrárny, sklady surovin, úřady, soudy, přístavy, železnice, mosty či letiště. Všechna tato místa jsou navíc viditelně označena cedulemi „Zákaz fotografování“ s příslušnými piktogramy.

i

Nové nařízení míří hlavně proti špionům, ale platí pro kohokoli, takže může dopadnout i na turisty či řidiče, kteří ho nevědomky poruší. Sankce jsou přitom přísné – hrozí pokuta až 20 000 zlotých (cca 110 000 Kč) nebo vězení až na 30 dní. Policie či vojáci navíc mohou zabavit zařízení, kterým byl nepovolený záznam pořízen. Neznalost neomlouvá – postižitelné je i neúmyslné natočení chráněného objektu.

Polské úřady opatření zdůvodňují snahou zamezit špionáži a sabotáži v reakci na válku na Ukrajině. Kritici však namítají, že skutečné špiony cedule nezastaví a zákon jen ztěžuje život obyčejným lidem. Doplatit na něj mohou turisté, fotografičtí nadšenci i řidiči s kamerami.

Čeští řidiči pozor: zákaz platí i pro vás

Pro české řidiče je důležité vědět, že polský zákaz platí i pro ně – vztahuje se na kohokoli, kdo se na území Polska pohybuje. Při cestě do Polska tedy musíte autokameru vypnout všude tam, kde uvidíte značku zákazu fotografování.

Cedule „Zákaz fotografowania“ v několika jazycích s přeškrtnutými symboly fotoaparátu, kamery a telefonu jasně označují místa, kde se nesmí pořizovat záznam. Jakmile během jízdy po Polsku takovou tabuli uvidíte, okamžitě vypněte autokameru a nepokoušejte se nic natáčet. Tím předejdete riziku vysoké pokuty a dalším potížím.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Nabízí se otázka, co dělat v případě nehody. Záznam z kamery by vám sice mohl pomoci jako důkaz, ale zároveň může odhalit, že jste filmovali zakázaný objekt – a tím si přivodit postih. V praxi možná budou policisté shovívaví. Přesto se ale z čistě právního hlediska můžete dostat do křížku se zákonem, i když jste natáčeli nechtěně.

Policie patrně nehodlá šikanovat každého řidiče s kamerou. Náčelník generálního štábu polské armády gen. Wiesław Kukuła ujistil, že cílem není trestat obyčejné občany, ale spíše budovat bezpečnostní povědomí. Zároveň však dodal, že řidič vjíždějící do vojenského areálu bude požádán o vypnutí kamerky. Jinými slovy – jakmile vás v Polsku policista nebo voják vyzve k vypnutí kamery, vyhovte mu.

Palubní kamery v Česku: legální, ale s pravidly

Na českých silnicích jsou palubní kamery oblíbené a jejich používání je legální. Žádný zvláštní předpis je nereguluje; uplatňují se jen obecné zásady. Kamera nesmí bránit řidiči ve výhledu, takže ji umístěte tak, aby nepřekážela (např. pod zpětné zrcátko). Dále je vhodné respektovat soukromí zachycených osob: záznam pro vlastní potřebu nevadí, ale při zveřejňování videa byste měli anonymizovat tváře či SPZ kvůli ochraně osobních údajů.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě

Navíc záznam z autokamery může posloužit jako důkaz při nehodě či dopravním sporu. Policie i soudy takové video zpravidla přijmou, pokud pomůže objasnit průběh události – může to být důkaz vaší neviny. I proto jsou kamery mezi řidiči populární a mohou je ochránit před spornými nařčeními.

Bude podobný zákaz i v ČR?

Česko zatím tak přísná omezení jako Polsko nechystá, ale určité novinky na obzoru jsou. Od 1. července 2025 má začít platit zákaz fotografování a filmování označených vojenských objektů. Půjde jen o vojenské areály, které budou jasně označeny cedulemi stejně jako v Polsku. Pokuta za porušení má být až 100 000 Kč. To je méně než v Polsku, ale i tak velmi vysoká částka.

Představitelé Ministerstva obrany ČR to obhajují nutností ztížit práci cizím špionům. Kritici naopak tvrdí, že v dnešní éře satelitů a dronů jde o zbytečný krok zpět. Každopádně oproti polským opatřením nepůjde o nic plošného pro běžné motoristy. Civilní infrastruktura zůstane volně přístupná objektivům a palubní kamery mohou čeští řidiči používat dál bez větších obav.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články