Jak na pravidelné a efektivní čištění klimatizace?

                   

Špinavá klimatizace je ideálním místem pro vznik bakterií a plísní

První známkou špinavé klimatizace je její zápach. Nevyčištěná klimatizace je živnou půdou pro škodlivé bakterie a plísně, které způsobují nepříjemné alergické reakce, únavu, pálení očí a další nežádoucí účinky při delším pobytu v autě. Péči o klimatizaci není dobré podceňovat.

Výměna kabinového filtru

Úlohou kabinového filtru je zabránění průniku nečistotám z ovzduší do kabiny vozu. V případě zaneseného kabinového filtru se do kabiny dostávají škodliviny, místo, aby vzduch uvnitř vozu čistil. Filtr se mění dle potřeby, nejčastěji každého 1,5 roku, v závislosti na typu a druhu filtru a na prašnosti provozu. Kabinový filtr vždy kupte nový a starý vyměňte, nikdy starý filtr nečistěte.

Výparník a průduchy klimatizace

Výparník slouží k ochlazení vzduchu proudícího do interiéru vozu. Během puštěné klimatizace na něm kondenzuje voda. Výparník je zdroj vzniku a množení mikroorganismů. Odtud vzniká zápach, který proudí až do kabiny. Čistí se pomocí desinfekčního spreje nebo ve specializovaných servisech.

Čištění klimatizace

Přípravky na čistění klimatizace se aplikují pomocí hadičky dovnitř klimatizace. Používají se především spreje, které se stříkají hadičkou přes vzduchové sání v motorovém prostoru, a následně se nechá dle pokynů výrobce působit. Některé spreje se používají uvnitř kabiny tak, že se pustí klimatizace na vnitřní recirkulaci vzduchu. Po době působení nechte interiér vozu důkladně vyvětrat.

Specializované servisy používají ultrazvukové přístroje ve spojení se speciálním roztokem. Během čistění klimatizace se mechanik podívá na těsnost klimatizačního systému, doplní kapalinu do klimatizace, olej do kompresoru a odstraní starou náplň chladiva a vymění kabinový filtr.

Preventivní péče o klimatizaci

Pokud nepoužíváte klimatizaci každý den, pusťte ji alespoň jednou za čtrnáct dní. Snažte se klimatizaci vypnout před dojezdem vozu. Tak se stihne vysušit výparník, u kterého pak dochází ke snížení tvorby bakterií.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články