Měřené úseky dálnice D1: kde se instalovaly první pevné úsekové radary

                   

Měřené úseky na českých silnicích a dálnicích jsou stále častějším strašákem každého řidiče. Prozradíme vám úseky na D1 s pevně umístěnými úsekovými radary. Už tomu budou dva roky, kdy se na D1, spojující Prahu a Brno instalovaly první radary u Ostrovančic.

První radar u Ostrovančic

První radary se instalovaly na naší dálnici už v roce 2016, ale jednalo se pouze o radary s informativním charakterem a byly jakými si strašáky řidičů. První ostré úsekové měření byly instalovány mezi Ostrovančicemi a Kývalkou u Brna. Radary zaznamenaly velký úspěch při odhalení hříšných řidičů a další na sebe nenechaly dlouho čekat. Hned po něm byl ostře měřený úsek i mezi městy Měřín – Velké Meziříčí, západ a Hvězdonice – Ostředek. Tyto radary měly za úkol usměrnit rychlost v zúžených částech dálnice.

Původně se plánovalo instalovat radary na mýtných branách po celé délce dálnice

Po úspěšném instalování ostrých pevných radarů se Ministerstvo dopravy rozhodovalo, jak co nejlevněji a nejefektivněji využít dosavadní prostředky na českých dálnicích k úsekovému měření. Už dávno bylo v plánu použít mýtné brány po celé délce dálnice k měření, ale z toho ministerstvo nakonec ustoupilo a dále se věnují k instalaci jednotlivých měřících zařízení, libovolně po celé délce dálnice D1.

Poslední měřený úsek na D1 měřil povolenou rychlost 80km/h

Další měřený úsek byl mezi Psářemi a Souticemi na 47. a 56. kilometru v obou směrech. Tamní čtveřice kamer hlídaly dodržování předepsané povolené maximální rychlosti 80km/h v zúžených částech dálnice. Kamery, zaznamenávající vyšší povolenou rychlost pořídily usvědčující fotografii, která se posléze odeslala k posouzení policii a následně přestupek řešil úředník obce s rozšířenou působností, v tomto případě město Vlašim.

Vlašim se inspirovala měřeným úsekem u Ostrovančic. Obce v tamním místě rozeslaly za uplynulý rok 145 000 pout a obecní rozpočet narostl o několik desítek milionů korun.

Jaké hrozí sankce za překročení povolené rychlosti?

Je už nyní jasné, že od březnového spuštění dalších oprav na dálnici D1 se s umístěným pevných radarů roztrhne pytel. A co se stane, když překročíte maximální povolenou rychlost? Pokud je to o méně než 30 km/h, hrozí vám udělení dvou trestných bodů a pokuta do výše 2 500 korun. Při překročení rychlostního limitu o více než 30 km/h a méně než o 50 km/h, dostanete tři body a pokutu do výše 5 000 korun. Při překročení o více jak 50 km/h je možné dostat pokutu do výše až 10 000 korun a zákaz řízení na dobu šest až dvanáct měsíců.

Zdroj fotografií: autopravda.sk

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články