Přezouváte? Prodlužte život svým (novým) pneumatikám

                   

Věděli jste, že když o pneumatiky řádně nepečujete, tak můžete snížit jejich životnost o dvacet až čtyřicet tisíc kilometrů? Pokud jezdíte plynule, bez „odpichů“ z místa a k pneumatikám se během užívání i uskladnění chováte šetrně, můžou vám vydržet šedesát až sto tisíc kilometrů. Jak tedy o pneumatiky pečovat, aby se zbytečně nesjížděl dezén?

Běžná péče o pneumatiky

Před delší cestou se vždy ubezpečte o tom, zda máte pneumatiky v pořádku. Jezdíte-li pravidelně krátké vzdálenosti, pak se věnujte následujícím úkolům:

Dofoukněte si pneumatiky na správný tlak: nemáte-li ve voze senzor, kontrolující správný tlak v pneumatikách, pak je tato činnost na vás. Každé auto vyžaduje různě nafouknuté pneumatiky při různých situacích. Pokud máte vůz plný lidí, musíte tomu přizpůsobit také tlak v pneumatikách.

Při přezouvání pneumatiky vyměňujte: pneuservisy dnes tuto činnost dělají zcela automaticky, pokud si kola měníte sami, pak dávejte pozor na průběžné měnění umístění pneumatik. Docílíte tak souměrného sjíždění.

Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu: je jedno, jestli jezdíte s vozem pouze na nákup nebo denně najezdíte několik desítek kilometrů. Vždy pneumatiky zkontrolujte a odstraňte z dezénu přichycené materiály. Pravidelnou kontrolou také zamezíte rozdílnému sjíždění pneumatik, (navštivte diagnostiku) či poškození pneumatiky (navštivte pneuservis).

Pneumatiky vyžadují pár pravidel, které při dodržení zvýší jejich životnost:

Vyhýbejte se obrubníkům: zvláště v dopravní špičce je klidné zaparkování takřka nemožné, ale tady se vyplatí, nechat ostatní řidiče chvíli počkat. Při parkování je nutné dát velký pozor na oděr pneumatik o obrubníky, které mohou vést k jejich poškození nebo dokonce proražení.

Rozjíždějte se a brzděte plynule: milujete rychlou akceleraci a to příjemné zhoupnutí, když prudce zastavíte? Jenže silnice není závodní trať, a proto se těmto manévrům vyvarujte nejen z bezpečnostních důvodů, ale také kvůli rychlému snížení hloubky dezénu.

Dejte pozor na překážky: nenajíždějte ve vysoké rychlosti na nezpevněnou komunikaci, vyhýbejte se nerovnostem a nenajíždějte na cizí tělesa na silnici koly. Jedině tak své pneumatiky ochráníte před propíchnutím, deformací či poškozením pláště.

Pozor na rychlostní, váhové a další limity: každá pneumatika má přesně stanovený limit, který zaručuje perfektní sezení jak na mokru, tak v zatáčkách i na horším povrchu. Při překročení rychlostního limitu riskujete deformaci pneumatiky, která se může projevit už během deseti minut jízdy nad limit. To samé platí i při překročení hmotnostního limitu.

Zdroj fotografií: ethiopianfestival.org

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články