Podle čeho vybírat své první auto? Poradíme vám, jak nenaletět

                   

S nákupem úplně prvního auta vždy budou úzce souviset silné emoce. Vzrušení, radost, pocit svobody, ale i velká zodpovědnost. Nabídka nových i ojetých automobilů je opravdu bohatá, a pro člověka bez jakýchkoliv praktických zkušeností je často těžké si správně vybrat.

Výrobci automobilů se předhání, kdo zákazníkům nabídne lepší, spolehlivější, rychlejší nebo luxusnější model. Je třeba proto důkladně zvážit, jaké jsou vlastně vaše finanční možnosti, a co od svého nového vozu očekáváte.

Mějte jasnou představu!

Jen velice těžko pro sebe můžete hledat ten správný, pokud nevíte, co od něho očekáváte. Toužíte po malém osobním automobilu s modrou karoserií a nízkou spotřebou? Nebo potřebujete pravidelně přepravovat šestičlennou rodinu a nemůžete postrádat prostorný kufr? Chcete autem sjíždět hory, projíždět polní cesty nebo jen jezdit do práce a zpátky? Pro někoho jasná věc, pro jiného důvod k zamyšlení.

Odpovězte si na následující otázky a udělejte si základní představu o tom, jak by mělo vaše první auto vypadat, a co všechno by mělo mít.

  1. Jaký je váš rozpočet? Zvažte důkladně své možnosti. Máte dostatek finančních prostředků, abyste auto koupili bez nutnosti půjčky? Nebo budete naopak využívat možnosti úvěru, případně leasingu? Vše si dobře spočítejte, využít můžete i různých internetových kalkulaček.
  2. Nové nebo ojeté? Ojetý vůz zajisté pořídíte za mnohem nižší cenu než ten úplně nový. Opět je při rozhodování nezbytné udělat kvalitní průzkum trhu a samozřejmě správně počítat. Při kupování ojetého vozu, zvlášť pokud půjde o váš první nákup, musíte být obzvláště pozorní. Nezapomeňte proto důkladně zkontrolovat, v jakém je auto stavu, a rozhodně nezanedbejte zkušební jízdu. Za následné opravy auta v katastrofálním stavu byste posléze mohli dát mnohem víc než za to nové.
  3. Benzín nebo naftu? Nenechte se ovlivnit věčným bojem mezi příznivci benzinových a naftových motorů. Raději se zamyslete, jestli budete s autem jezdit krátké či dlouhé cesty, bude-li sloužit k provozu ve městě nebo na ježdění dlouhých tras aj. Pro začínajícího řidiče bude pravděpodobně lepší benzín, který v zimě lépe chytá a dosahuje lepší akcelerace …na druhou stranu má o něco vyšší spotřebu.
  4. Automat nebo manuál? Automat je samozřejmě pro řadu lidí mnohem pohodlnější, přesto se pro začínající řidiče doporučuje zvolit vůz s manuální převodovkou. Nehledě na to, že jsou auta s manuální převodovkou výrazně levnější, což může mít při koupi úplně prvního auta klíčový vliv na rozhodnutí.
  5. Sedí se vám pohodlně? Správná ergonomie je základem bezpečného, a pro vaše tělo zdravého, řízení. Obzvláště, pokud v autě trávíte každý den několik hodin, je dobré výběr nepodcenit. V autě budete dost možná jezdit spoustu let – a nepohodlné sezení rozhodně není na místě. Klidně si sedněte za volant několika vozů a udělejte si obrázek o tom, co vám přesně vyhovuje.
  6. Je auto bezpečné? Tento parametr je samozřejmě důležitý úplně pro každého, ale pro začínající řidiče ještě mnohem víc. Moderní technologie nabízí dnes spoustu možností v podobě asistenčních systémů, které sami zabrzdí, drží správný odstup, zaparkují apod. U starších a ojetých vozů se alespoň na „vyježdění“ spokojíme se systémy AEBS nebo FCW. Pokud ale preferujete bezpečí, připravte se připlatit.

TIP: Základní přehled požadavků neslouží pouze k tomu, aby se vám auto dobře hledalo. Od těchto informací se potom odvíjí cena i další výdaje nezbytné pro provoz auta.

Začněte aktivně hledat

Když už víte, co od auta očekáváte, můžete se pustit do samotného hledání. Počítejte s tím, že své požadavky budete muset v průběhu hledání mírně poupravit, protože ne vždy najdete ideální auto splňující veškeré nastavené požadavky. Proto je důležité počítat i s alternativami, případně si určit pevné priority, bez kterých se neobejdete.

Nabídka je opravdu velká, a ani při vší snaze nemáte možnost opravdu detailně prostudovat všechny vozy, které najdete, a budou vám vyhovovat. Vyberte si menší množství relevantních nabídek, 3-5 vozů a ty podrobte důkladnému průzkumu. Pročtěte si recenze majitelů tohoto typu auta a porovnejte, který pro vás bude tím nejlepším.  Využít k tomu můžete i řadu internetových vyhledávačů a srovnávačů. Nejlepší hodnocení vám ale vždy poskytnout nezaujatí majitelé (ať už hodnotí pozitivně či naopak), a poradí vám, kde a jak sehnat nejlevnější náhradní díly, nebo co v kterých případech dělat.

  1. Nebojte se a řekněte si o pomoc: Každý nemůže být expert na všechno, a není žádná ostuda požádat o radu zkušenějšího – třeba tátu, kamaráda nebo klidně automechanika za úplatu. Pokud kupujete první auto, zkušený prodejce vám snadno může vnutit něco, co jste vlastně vůbec nechtěli, ani nepotřebovali, přičemž zastře spoustu nedostatků a chyb ojetého auta …a vězte, že se nenapálí jenom mladí.
  2. Zkušební jízda: Rozhodně neodmítejte možnost zkušební jízdy, ba naopak, trvejte na ní stůj co szůj. Snadněji se tak seznámíte s vozidlem, zjistíte, jak se v něm cítíte, a samozřejmě provedete i zkoušku, zda vozidlo správně funguje a splňuje všechny vaše požadavky. Nebojte se šlápnout na plyn a švihnout to ostře do zatáčky – auto, které je v pořádku, musí vydržet i vysokou zátěž.
  3. Líbí se vám? Přesto, že většina výše zmíněných informací byla praktického rázu, nesmíte při výběru zapomenout ani na to, jestli se vám vůz vůbec líbí. Emoce hrají během každého rozhodování důležitou roli, a určitě to není úplně špatně. Dejte při výběru prostor i svým osobním sympatiím, ať už k barvě, karoserii nebo třeba značce vozidla. Určitě byste nechtěli jako mladý kluk jezdit v Peugeotu 206…
  4. Technická prohlídka v servisu: V prodejci to určitě vzbudí nedůvěru, a možná se vám to nebude říkat snadno. Přesto trvejte na kontrole automechanikem – pokud je auto opravdu ve stavu, jaký prodejce uvádí, nebude mít s kontrolou problém. Automechanik během několika desítek minut pozná, jestli je auto alespoň v zásadních směrech v pořádku.
Zdroj: Foto
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články