Vybrat ramínkové nebo ploché stěrače? Jsou některé lepší?

                   

Abyste viděli všechno, co se na cestě odehrává, je potřeba mít čisté sklo, čemuž slouží primárně stěrače. Ty se starají o stírání vody během deště či chumelení, ale i se stíráním nečistot jako je prach, hmyz nebo bláto. Jenomže není stěrač jako stěrač, a my si jednotlivé typy představíme v článku. Společně vybereme ty správné pro váš vůz a řekneme si, jak o stěrače pečovat nebo kdy je vyměnit.

Jsou lepší ramínkové nebo ploché stěrače?

V poslední době začínají klasické ramínkové stěrače nahrazovat ploché známé taky jako „flat“ stěrače. Díky úplné absenci kovových částí nerezaví, snadno se instalují, a co je hlavní – výborně stírají. V zimě potom oceníte, že tak snadno nepřimrzají ke sklu, ačkoliv zachycená voda a -10°C udělají své. Pořizovací cena plochých stěračů je sice o něco vyšší, ale vzhledem k delší životnosti a lepším vlastnostem můžeme říct, že jde o dobrou investici.

Jak správně vybrat a následně pečovat o stěrače?

Stěrače jsou de facto povinností každého auta, a pro bezpečné a komfortní řízení jsou stejně důležité jako kvalitní pneumatiky nebo funkční brzdy. Ale ne všechny stěrače stírají stejně …tak jaké zvolit pro své auto?

Opravdu potřebuji značkové stěrače?

Většina řidičů považuje značkové stěrače za zbytečnost, předražený nesmysl, co je „stejně dobrý“ jako stěrač za stovku. No, někomu to možná stačí, protože se spokojí s průměrem, nicméně značkové stěrače mají něco do sebe. Zpravidla jsou vždy dělány pro konkrétní auto, potažmo přední sklo daného auta, takže dokonale pasují a stírají v plné míře, aniž by někam nedosáhly nebo něco vynechaly.

Velkou výhodou je rovněž jejich životnost, protože i když se jedná „o kus gumy“, nutno rozlišovat kvalitní a nekvalitní, co vám po prvním mrazu zpuchří. Doporučujeme proto dávat přednost značkovým (a nemusí stát tisíc), než se spokojit s průměrem.

Existuje pravidlo, jak často stěrače měnit?

Kompletní výměnu stěračů za nové odborníci doporučují jednou až dvakrát ročně, v ideálním případě před a po zimě, která je pro gumové části devastující. Interval výměny potom můžou prodloužit opravdu kvalitní stěrače (Bosch, Valeo atd.), které můžou kvalitně sloužit i několik sezón. Použité materiály jsou kvalitnější a lépe snáší teplotní rozdíly, takže budou bez problémů sloužit i ve velých mrazech, aniž by guma ztvrdla.

Úplně nejlepší je řídit se zdravým selským rozumem. Ve chvíli, kdy stěrače začínají špatně stírat (zanechávají za sebou stopu), je čas na výměnu. Špatně fungující stěrače nesetřou z předního skla vodu ani nečistoty, a to ani při opětovném používání. Pouze je rozmažou, což výhledu jakkoliv nepomůže …ba naopak. Pokud s autem moc často nejezdíte a je garážované, můžou samozřejmě stěrače vydržet i několik let …každá guma ale postupem času ztratí své vlastnosti a zpuchří nebo dokonce praskne. Ztvrdlá guma navíc zachytává nečistoty (včetně kamínků), takže hrozí v krajních případech poškrábání čelního skla.

Výměna stěračů je jednoduchá, ale nesmíte ji podcenit

Jako první přichází na řadu otázka, jestli je nutné měnit celé stěrače. Je to sice pohodlnější, ale zručnější řidiči si poradí i s výměnou samotné gumičky. Zatímco celý stěrač prostě zaháknete do uchycení, je druhá možnost časově náročnější i složitější, a ve výsledku může napáchat více škody než užitku. Z hlediska jednoduchosti se přikláníme k výměně celých stěračů, ale chápeme, že to někomu přijde zbytečné.

Proces výměny stěračů je poměrně jednoduchá a rychlá záležitost, ač se někomu může zdát složitá. Jako první nás čeká demontáž starých stěračů, které si uvedeme do montážní polohy, uvolníme mechanický úchyt a sundáme (posuneme ho směrem dolů a vykloníme do 45°; poté půjde jednoduše vyjmout). Při sundávání si dávejte pozor, abyste nepoškodili hybné rameno, na kterém je stěrač uchycen. Pokud nepůjde sundat snadno, je něco špatně. Nový stěrač už potom stačí nasadit v opačném pořadí.

Výměna plochých stěračů je mnohem jednodušší, a to hlavně díky mechanickému uchycení. Jednoduše odjistěte pojistku úchytového mechanismu (přibližně v polovině délky stěrače), vysuňte ho, a nasaďte nový. Nezapomeňte nově nasazený stěrač na hybném ramenu opět zajistit, aby nemohlo dojít k jeho uvolnění. Závěrem vyzkoušejte, jestli stěrač přiléhá ke sklu celou plochou.

Prevence a prodloužení životnosti stěračů

Přijde vám zbytečné měnit stěrače i jednou ročně? Pokud se o ně správně staráte, vydrží klidně několik let. Jak už jsme zmínili výše, nejvíce jsou stěrače namáhané v zimě, kdy musí zápasit nejenom s mrazem, ale i solí, která dopadá na čelní sklo. Jestliže stěrače přimrznou, nikdy je neodtrhávejte a ani je nezapínejte, pokud jste předtím neočistili nebo nezahřáli přední sklo. Nezapomínejte ani na kvalitní nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů

Základem bude pravidelné čistění stěračů, a to minimálně jednou měsíčně (v zimě klidně častěji). Stírátka stěračů jemně omývejte mýdlovou vodou, nejlépe za použití houbičky – zbavíte tak zdánlivě čisté stěrače větších i menších nečistot.

Několik užitečných tipů, které prodlouží životnost stěračů:

  • Nikdy nepouštějte stěrače nasucho
  • Používejte kvalitní náplně do ostřikovačů
  • Používejte tekuté stěrače (zlepšují viditelnost i bez zapnutí stěračů, které tak šetříte)
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články