Podzimní údržba: Těchto 11 kroků pomůže autu vzpamatovat se z léta a připravit se na zimu

                   

Tady je seznam toho, co by se po létě na autě mělo udělat:

Baterie

Drsné teplo letních měsíců může způsobit odpařování akumulátoru, což poškozuje vnitřní strukturu baterie. Studené počasí je pro baterii také těžkou zkouškou, takže je teď na podzim dobré zkontrolovat baterii i systém nabíjení. Konektory baterie by měly být čisté, bez koroze a měly by dobře sedět. Baterie nás ne vždy varují před odebráním se do věčných lovišť, takže pokud je baterie starší než tři roky, zvažte její výměnu.

Řemen, hadičky a filtry

Zkontrolujte, zda pásy a hadičky nevykazují známky natržení, praskání nebo netěsností. V případě potřeby je vyměňte. Ujistěte se, že všechny filtry (olej, palivo, vzduch a kabinový filtr) jsou v dobrém stavu.

Karoserie

Zvažte navoskování karoserie, což by mělo pomoci s ochranou před solemi a další špínou, se kterou se v zimě na vozovce setkáte. Nastříkejte dveřní závěsy silikonem, aby neskřípaly. Zvažte také prostříkání zámků a dveřního těsnění, aby vám během mrazů nepřimrzly.

Brzdy

Nechejte své brzdy zkontrolovat, abyste se ujistili, že jsou v dobrém stavu. Pokud něco potřebuje pozornost, neodkládejte to.  Vyhýbání se opravě brzd je u mimořádně nebezpečné, obzvláště pak při nepříznivých podmínkách. Odkládání opravy brzd může poškodit také další části vozu a vést k ještě dražší k opravě.

Chladicí systém

Podívejte se do manuálu a zvolte správnou směs chladicí kapaliny, která je obvykle 60/40 nebo 50/50. Ujistěte se, že nemrznoucí směs je na správné úrovni a v případě potřeby ji dolijte. Pokud se zdá, že je v špatném stavu, proveďte výměnu. Zkontrolujte hadičky chladiče a v případě potřeby je utáhněte nebo vyměňte.

Lékárnička a nouzová výbava

Vaše vozidlo by mělo mít lékárničku a nouzovou výbavu. Na podzim se ujistěte, že jste přidali položky, které vám pomohou, pokud v chladném večeru skončíte nepojízdní na krajnici. Startovací kabely, škrabku na led, silniční sůl, baterku, deku a třeba i něco na zub.

Palivová nádrž

Udržujte palivovou nádrž alespoň z poloviny plnou. Tím se omezuje kondenzace v nádrži, která může v zimě zamrzat v palivovém potrubí. Také tím zajistíte, že v chladném počasí nebudete kvůli nedostatku paliva někde stát.

Topení

Topení a odmrazování pracuje mimo chladicí systém, takže při kontrole hadic chladiče zkontrolujte i hadičky topení. Pokud na podlaze uvidíte chladicí kapalinu, znamená to, že topení někde teče a potřebuje opravu. Také byste měli prostor pod kapotou zbavit listů a dalšího nepořádku.

Olej

Zkontrolujte hladinu oleje a v případě potřeby ho doplňte. Olej byste měli měnit každách 10 až 15 tisíc kilometrů, minimálně ovšem jednou ročně. Pokud si nejste jisti, raději ho vyměňte.

Pneumatiky

Ujistěte se, že máte pneumatiky řádně nahuštěné, chladný vzduch kondenzuje, a proto je pravidelně kontrolujte. Doporučený tlak najdete na nálepce na dveřích nebo v odkládací schránce. Nezapomeňte také, že na přelomu října a listopadu nastává čas na přezutí.

Čelní sklo a světla

Viditelnost je důležitá obzvláště v podzimních a zimních měsících. Dny jsou kratší a noci delší a vždy je tu šance, že se ocitnete ve špatném počasí. Zkontrolujte, zda všechny vnější světla fungují a zda jsou světlomety správně nasměrovány. Zkontrolujte, zda jsou vaše stěrače v dobrém stavu. Zkontrolujte poškození a v případě potřeby je vyměňte. Pokud se chystáte na hory, raději rovnou přibalte do kufru řetězy. Také se ujistěte, že je nádržka ostřikovače je plná a raději rovnou doplňte zimní směsí. A nezapomeňte, že na studené přední sklo nikdy nepoužívejte horkou vodu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články