Co dělat, když zapadnete ve sněhu? Musíte podložit kola

i Auto - zapadnutí ve sněhu
                   

Zapadnutí ve sněhu může způsobit nemalé komplikace, a obzvláště na vesnicích, odkud není jiná možnost dopravy. Hlavní silnice a města to mají mnohem jednodušší, jsou totiž pravidelně udržovaná, a když je nejhůř, dá se na většinu míst dojít pěšky. Někdy je zapadnout autem ve sněhu celkem snadné a může se zdát, že hezky dlouho nikam nepojedete. Východisek se nabízí hned několik, a na většinu z nich opravdu stačíte sami.

Každá situace má řešení, hlavně nešlapejte na plyn

Spousta řidičů se snaží stav zapadnutí vyřešit sešlápnutím plynového pedálu k podlaze; účinky jsou ale často opačné, a auto se ještě více propadne do sněhu. Pokud jste zapadli pouze částečně jedním kolem nebo bokem, zařaďte jedničku nebo zpátečku, a zkuste pomalu vyjet. V řadě případů je auto zapadlé přes hranu cesty, a při rychlejším výjezdu se může nešikovně poničit podvozek i spojka.

Auto klouže ve sněhu

Jestliže zapadnete ve sněhu o něco hlouběji, je na místě požádat o pomoc třeba souseda nebo kamaráda. Z těchto důvodů je dobré s sebou vozit lano, díky kterému nás může cizí vozidlo vytáhnout. Než dojede záchrana, je dobré za sebe umístit výstražný trojúhelník, který na místě necháme do doby, než nás druhé auto vytáhne.

Když zapadnete, musíte si připravit cestu a podložit kola

Do sněhu i bahna zapadávali dříve celkem pravidelně, zpevněné nebo dokonce dlážděné cesty byly výsadou bohatých měst. Na rozbahněnou nebo namrzlou cestu se tak pokládali prkna, která poskytla vozům potřebnou oporu. Ať zapadnete jakýmkoliv způsobem, je důležité vyklidit určitý úsek cesty od sněhu. Mnohem snáze vás bude vytahovat auto, které se bude moci opírat o pevnou cestu, než když budou jemu samotnému ve sněhu podjíždět kola.

Auto zapadnuté ve sněhu

Totéž platí pro vytahované auto, jehož vytažení by nemělo nic bránit. Jakmile sníh odhrabete, porozhlédněte se po okolí, jestli můžete kola alespoň pro výjezd něčím podložit. Ideální jsou zmíněná prkna, mimo obce potom větvě ze stromů. Pokud se k ničemu takovému nedostanete, můžeme použít alespoň jako malou oporu koberečky z auta, a položit je pod kola drsnější stranou.

Mohlo by vás zajímat: Jak nastartovat s vybitou baterií i bez kabelů?

Jestliže se necháváme někým vytáhnout, samozřejmostí by mělo být správné nestavení úhlu kol tak, aby nebránila pohybu auta. Při procesu vytažení musíme zručně pomoct v pravou chvíli sešlápnutím plynu a užitím motoru, jinak by mohlo vytahované auto začít klouzat zpět a stáhnout s sebou i přivolanou pomoc.

Zima přichází, nezapomínejte na řetězy ani podložku

Pokud pravidelně zažíváte tuhé zimy, neměly by ve vaší výbavě chybět zimní řetězy. Jejich aplikace je sice otravná a časově chvíli zabere, ale řetězy poskytnou mnohem lepší oporu na zledovatělém sněhu. Jejich instalaci si vyzkoušejte doma nanečisto, nespoléhejte, že ta chvíle nikdy nepřijde, nebo že je to snadné. Ve výbavě se hodí mít i lopatu, kterou můžete rozbít zmrzlý sníh nebo led na vozovce.

Auto zapadlo do sněhu

K účinným nástrojům patří v těchto případech i kyblík štěrku nebo dvojice dřevěných desek; ideálně, pokud jsou z jedné strany pobité hřeby, které můžete zabořit do sněhu, takže nebudou ujíždět. Jenom pozor, abyste je nedali naopak… Pro tyto účely ale slouží i speciální vyprošťovací podložky, které ve srolovaném stavu nezaberou tolik místa. Pokud s vámi cestuje ještě někdo, může vám alespoň trochu pomoci tažením za lano.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články