Rychlost 1600 km/h mohla být překonána, vozidlo by předehnalo letící kulku

Bloodhung - testování nejrychlejšího vozidla světa
                   

Rychlostní rekordy zkrátka k autům patří, a docela nedávno se ho téměř podařilo překonat Britům. Jejich „vozidlo“ mělo překonat rychlost 1 600 km/h, což by překonalo o téměř 400 kilometrovou rychlost současný rekord.

Úspěch si chtěl připsat projekt Bloodhound (v překladu „policejní pes“), jehož výsledkem bylo stejnojmenné vozidlo, které by bez problémů předehnalo i letící kulku. Jeho konstrukci předcházely tři roky plánování a výzkumů, při nichž byly vynaloženy miliardy Kč. Projekt byl od začátku rizikový, a i když se zdál být požadovaný výsledek na dosah, byl další postup zastaven. Vozidlo Bloodhund s raketou na zádech tak těsně nesplnilo, pro co bylo stvořeno.

i

V posledních několika týdnech se nad projektem britských konstruktérů snášela mračna, a jenom několik dní před plánovaným ostrým startem se smyčka definitivně utáhla. Projekt Bloodhound SSC tak pod tíhou dluhů a nedostatku peněz upadá, a nevypadá to, že by měl být kdy obnoven.

Doporučujeme: Volkswagen chystá levný elektromobil, cenou bude pro každého

Závratná rychlost měla předstihnout kulku

Velká slova ani velké plány se projektu skutečně nedaly upřít. Vždyť v tomto roce mělo dojít k pokoření světového rekordu v rychlosti dosažené automobilem. Vše nasvědčovalo tomu, že vůz, který prošel úspěšně několika testy, svůj nelehký úkol nakonec zvládne, a opravdu bude schopný jet rychlostí 1 600 km/h (1000 mph), jak jeho tvůrci slibovali.

Rychlost 1600 km/h téměř překonána i

Nakonec ale všechno dopadlo jinak. Rychlostní jízda měla být původně uskutečněna minulý rok, jenže už tehdy se projekt potácel pod náporem nedostatku peněz, a ostrý start se tedy odložil na letošní rok. Pro jeho uskutečnění bylo třeba sehnat přibližně 725 400 000 korun, což je opravdu astronomická částka, kterou si nikdo z nás pohromadě nedokáže představit. Tým se o to ale přeci jenom pokusil, a podle všeho oslovil všechny možné zdroje, včetně peněžních fondů a vlivných soukromníků. Ani to ale nestačilo a projekt Bloodhound SSC proto skončil v konkurzu.

Mohlo by vás zajímat: Tuneři z Česka na Nürburgringu obtěžují ostatní černým čmoudem (VIDEO)

Smutný příběh dvou hlavních tváří projektu

Největší pocit beznaděje musí cítit především Richard Noble, zakladatel týmu Bloodhound SSC, a Andy Green, držitel jednadvacet let starého rychlostního rekordu 1228 km/h, jehož dosáhl v Thrustu SSC. Oba dva se od roku 2008, kdy celý projekt začínal, starali o shánění potřebných financí. Vyslyšeni byli například u společností Roll-Royce, Castrol, Rolex nebo čínské automobilky Geely, která vlastní švédské Volvo a také největší podíl v britské společnosti Lotus.

Bloodhound - překonání rychlosti 1600 km v hodině i

Mezi partnery se mimo jiné řadilo i samotné ministerstvo obrany, které zároveň dodalo projektu experty a s nimi i vojenské proudové motory EJ200. Díky agregátům měl vůz výkon 135 000 koní, a společně s raketovým motorem se počítalo s tahem přes 200 kilonewtonů. Bohužel všechny tyto snahy přišly nakonec vniveč, a dvěma hlavním aktérům nezbývá, než tu skutečnost přijmout se ctí.

Doporučujeme: Německo zvažuje omezení rychlosti na dálnicích. Důvod se vám líbit nebude

Kvůli všem výše zmíněným skutečnostem je nad slunce jasné, že překonání stávajícího rekordu se vzdálilo na míle daleko, a jen tak se k němu nepřiblížíme. Nezbývá, než doufat, že se po čase najdou další nadšenci s dostatkem financí a kreativního myšlení, kteří dovedou své plány do zdárného konce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články