Špatný odstín zelené karty může znamenat velké problémy, zejména v zahraničí

Zelená karta - nesprávný odstín
                   

Zelená karta dokládá, že máte auto pojištěné. Pokud ale nemá správný odstín zelené, můžete mít potíže. Ukázala to řada situací, které se odehrávají zejména mimo ČR.

Zní vám to jako absurdní výmysl? Někdo by předpokládal, že se podobné situace dějí v Česku, kde už asi nic nepřekvapí. Ve skutečnosti se ale jedná o postupy zahraničních policistů a úředníků, kteří vás kvůli špatnému odstínu zelené karty nemusí pustit dál. Dávejte si proto pozor, když si tisknete zelenou kartu sami doma.

i

Dříve dostával každý zelenou kartu od pojišťovny, takže bylo vše bez problémů. Ale se stoupající oblibou on-line pojištění si můžete vytisknout zelenou kartu doma a používat ji do doby, než vám pojišťovna zašle „originál“. A spíše než barva by mělo policisty zajímat, co je na kartě napsáno, tedy jestli se údaje shodují s vaším vozem, a je-li pojištění vůbec platné.

Odlišný názor na to mají v zahraničí, z konkrétních případů uveďme třeba Chorvatsko, oblíbenou destinaci Čechů pro trávení dovolené. Tam zastavili rodinu kvůli kontrole, a když řidič předložil zelenou kartu, nastal problém. Úřednice vznesla podezření, že je falešná, a nepustila proto auto dál. Karta byla přitom vytisknutá na zeleném papíře – ten měl ale světlejší barvu, než jakou má normálně zelená karta. Řidič musel potom žádat pojišťovnu, aby mu poslala scan karty, který prokázal, že má pojištění skutečně platné.

Zatímco v ČR byste se s většinou policistů domluvili, v zahraničí to jde hůře. Chorvatsko je navíc pověstné přísnými silničními předpisy, při jejichž porušení hrozí tučné pokuty. Pokud jde o zelenou kartu, jedná se o standardizovaný doklad, který vypadá v naprosté většině zemí EU (a v několika na blízkém východě) totožně. Zákon přitom neukládá, jaký odstín zelené má mít – hovoří pouze o tom, že je zelená.

Aktuálně už je v jednání úprava zákona, která nebude odstín karty přesně specifikovat, a hovoří se také o „barevné neutralitě“. Vzhledem k celoevropskému rozsahu to ale nějakou chvíli potrvá. Pokud chcete v následujících letech předejít nedorozumění a zpoždění na cestách, vyzvedávejte si zelenou kartu přímo v pojišťovně, nebo tiskněte na „správně zelený papír“.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články