Domácího mazlíčka v podobě psa má dnes stále více lidí. Když někam cestují, nenechávají ho doma, ale berou ho také. V tu chvíli nastává otázka, jak přepravovat psa v autě, aby to bylo bezpečné, pohodlné a hlavně bezproblémové. Podívejte se na hlavní pravidla, která jsou s převozy zvířat spojena.
Kabina, nebo zavazadlový prostor?
Možné je obojí, ale je třeba myslet na to, jakého psa máte. Tedy o jaké jde plemeno a jaká je jeho velikost. Ty menší se mohou bez problémů přepravovat přímo v kabině na zadním sedadle. Naopak ta větší vy měla automaticky zamířit do zavazadlového prostoru. Důvodem je především celková bezpečnost nejenom přepravovaných psů, ale samozřejmě i vás samotných, v případě neočekávané události.
Jak na bezpečnost přepravy psů?
Pokud máte menší plemeno a rozhodnete se ho přepravovat v kabině vozu na zadních sedadlech, nikdy by zde váš pes neměl být volně. V nestřeženou chvíli může skočit dopředu a výrazně zasáhnout do vašeho řízení. Nezabezpečený pes je rizikem i v případě nehody. I v malých rychlostech se nedokáže udržet na místě a stejně jako běžný pasažér, i on může velkou rychlostí letět dopředu. Vhodné je použít takzvané psí pásy, tedy speciální postroj, který ho v případě brzdění nebo dokonce nehody udrží na správném místě a eliminuje rizika zranění.
Pokud je pes přepravován v zavazadlovém prostoru, je také zajistit určitou bezpečnost. Stejně jako v předchozím případě, i tady je třeba eliminovat to, aby se dostal do kabiny vozu. Jak sám od sebe, tak v případě nehody nebo brzdění. Vhodné je proto zabezpečit prostor mezi sedadly a střechou mřížkou, které vytvoří ochranný prostor a zároveň umožní, aby s vámi měl pes stále vizuální kontakt.
Klec nebo transportní box? Určitě ano
Mnoho lidí má obavy z toho, že pes vnímá pobyt v kleci nebo transportním boxu něco jako formu trestu. Pravdou ale je, že během jízdy je takové cestování pro domácí zvíře mnohem pohodlnější. Menší prostor může mít v zatáčkách, rozjezdech a při brzdění velkou výhodu, jelikož se zvíře snadno opře o stěny a lépe drží rovnováhu.
Klimatizace není problém
Jak je to s teplotou ve voze? Zde není třeba dělat žádná větší opatření. Klimatizaci můžete bez obav použít. Je to dokonce lepší volba, než aby na psa foukal vysokou rychlostí vzduch z otevřeného okénka. Při nastavování klimatizace však nastavte výdechy tak, aby proud studeného vzduchu nešel přímo na něho. Jde o stejný nastavení, jako je tomu i u lidí. Optimální teplotou může být rozmezí 20 – 24 stupňů. Vliv má samozřejmě to, na jakou teplotu je váš pes běžně zvyklí.
Myslete i na jeho potřeby
Každý pes potřebuje pohyb. Při delších cestách je třeba v intervalu 1 – 2 hodiny zastavit a nechat psa pořádně proběhnout. Díky tomu se náležitě protáhne. Zároveň mu nezapomeňte dát napít a najíst. Opět jde o pravidla podobná jako u lidí. I vy byste měli při dlouhých cestách zastavovat, protahovat se, stejně jako jíst a pít.
Tlumicí léky jsou na místě
Jsou psi, kteří jízdu v autě snáší bez potíží. Jsou ale i tací domácí mazlíčci, kteří propadají panice, stejně jako mohou trpět nevolností. U takových je na místě použít tlumicí léky. V takovém případě doporučujeme zamířit k veterináři, vyložit mu své plány a nechat ho, ať on rozhodne o tom, který lék bude pro vašeho mazlíčka ten nejlepší.