Jízda vysokou rychlostí je pro někoho zcela běžným standardem. Hlavně proto, že bude moci být doma o něco dříve, než pokud by dodržoval maximální povolenou rychlost. Toto je samozřejmě pravda, ale když vezmeme v potaz hustotu provozu a to, o kolik maximální povolenou rychlost překročíme, tak není časový rozdíl až tak velký a mnohdy mluvíme jenom o tom, že ušetříme pár minut.
Je tedy na zvážení každého, zda se rozhodne více sešlápnout plyn a více riskovat, kvůli pár minutám. To, že se tolik času přece jenom neuspoří, není jediným faktem, který se vysoké rychlosti týká. Jsou zde i další možná negativa. O jaká se jedná?
Poškozování motoru
Ne, že by motory nebyly na vyšší rychlosti a na vyšší otáčky stavěné. Bez problémů to zvládnou. Ale jenom za předpokladu, že už je takový motor dobře zahřátý. Teprve to je chvíle, kdy s ním můžete jet tak, jak sami chcete. Do té doby mu rychlá a agresivní jízda škodí a při ní dochází k poškozování motoru. To proto, že je v době, kdy je ještě studený, zbytečně výrazně namáhán. Pokud už si nechcete odpustit rychlou jízdu, sešlápněte plyn až ve chvíli, kdy bude mít váš motor správnou provozní teplotu.
Poškozování turba
Další problém se může týkat turbodmychadla, pokud ho ve voze máte. Dnes už nejde o žádnou výjimečnou součást a je mnoho vozů, které ho používají především pro zajištění optimálního výkonu. Pokud jezdíte rychle, můžete poškozovat turbo, aniž o tom víte. Problém nastane ve chvíli, kdy dojedete a vypnete motor. V tu chvíli je turbo ještě horké a nemůže se správně ochladit. Proto pokud jezdíte rychle, ve vysokých otáčkách, je na místě po dojezdu nechat auto ještě pár desítek vteřin nastartované a až potom zhasnout motor. Nebo dojíždějte pomalu, pozvolna a tento krok nebude nutný.
Riskování pokut
Dalším negativem zbytečně rychlé a agresivní jízdy je to, že riskujete pokutu. Kdo maximální povolenou rychlost dlouhodobě nedodržuje, ten může počítat s tím, že dříve nebo později narazí na radar nebo hlídku. Výsledkem toho mohou být nejenom pokuty, ale může se jednat také o body do karty řidiče. V takovém případě po opakování přestupku dokonce hrozí i odebrání řidičského oprávnění. Kvůli tomu, že ušetříte denně pár minut, si nemusíte na několik měsíců zajezdit vůbec. Skutečně to za to stojí?
Hazardování na silnicích
Podle policejních statistik je to právě vysoká rychlost, která stojí za celou řadou nehod, často s fatálními následky. Tím, že jezdíte rychle, jste nebezpečni nejenom sami sobě, ale i ostatním účastníkům silničního provozu. Vysoká rychlost se stává velkým hazardem a hrozí, že jednoho dne domů nemusíte bezpečně vůbec dorazit. S rychlou jízdnou jsou spojena rizika, jako nezvládnutí různých manévrů, nedobrzdění, pomalejší reakce, či riskantní předjíždění. Toto vše zvyšuje pravděpodobnost nehody.
Zvýšení spotřeby auta
Možná ušetříte každý den pár minut, ale zároveň je dost možná prostojíte na čerpací stanici. Rychlá jízda, kdy motor držíte i ve vyšších otáčkách a musí dále logicky překonávat i vyšší odpor vzduchu vede i k tomu, že se zvyšuje spotřeba vašeho vozu. Nejenom, že musíte měsíční sáhnout hlouběji do kapsy, což se negativně podepíše na vašem rozpočtu. Zapomínat by se nemělo ani na to, že ten čas, který za celý týden ušetříte, můžete zbytečně prostát na benzinové pumpě, kde budete stát častěji než lidé, kteří jezdí rozvážně.
Snížení jízdního komfortu
Poslední věcí, kterou rychlá jízda ovlivňuje, je celkový jízdní komfort. I když jsou moderní vozy celkem solidně odhlučněné, stále je třeba počítat s tím, že v kabině nebude dokonalé ticho. Hluk motoru, který pracuje ve vysokých otáčkách, nebo vzduch svištící kolem okének, to jsou věci, které jízdní komfort snižují. Při předpisové jízdě, optimální rychlostí, není ani jedno až tak markantní.