Rychlost na silnicích je nebezpečná. Ano, to je neoddiskutovatelný fakt a statistiky jasně potvrzují, že kdo jezdí rychle, může být původcem nehod, které mají často fatální následky. Dodejme však, že mnohdy může být rizikem také pomalá jízda. Na tu se často zapomíná a mnozí ji dokonce berou za něco, co musí být stoprocentně bezpečné. Jaká je realita? Může být opačná.
Pomalá jízda je trestána minimálně
Zatímco se neustále dozvídáme informace o tom, jaké hony probíhají na řidiče porušující maximální povolenou rychlost, tak pokud jde o pomalou jízdu, typické brzdění provozu, tak se pokuty téměř nerozdávají. Přitom zákony myslí i na tuto situaci. V praxi ale skutečně k pokutování pomalu jedoucích vozidel dochází naprosto minimálně, téměř vůbec. Proč, když to může být nebezpečné.
Pomalé auto jako problém?
Rozhodně ano, a to hned z několika důvodů. Zmapovali jsme ty nejčastější, které souvisí i s hlavními nešvary na silnicích. V tu chvíli řadě lidí skutečně dojde, že nejenom vysoká rychlost, ale i pomalá jízda může být nebezpečná. Proč? Na několik hlavních důvodů se podíváme společně. Zajímavostí na všech situacích může být i to, že osoba, která provoz brzdí, si mnohdy neuvědomuje, že dělá něco špatně a chybně.
Nečekané brzdění, na které je třeba okamžitě reagovat
S pomalou jízdou často přímo souvisí i brzdění. To může být v mnoha případech prudké, stejně jako neočekávané. Řada řidičů začne brzdit v podstatě z ničeho nic, bez zjevné příčiny. V této situaci musí ostatní účastníci silničního provozu začít okamžitě reagovat. Důvody takového brzdění však pro řidiče dotčeného vozu existovat mohou. Zjistil, že rychlost na tachometru stoupá vzhůru a tak ji chce snížit, bude se blížit obec, nebo třeba místo s rychlostním radarem. Místo, aby dal nohu z plynu, raději sešlápne brzdu, aby se náležitě připravil na konkrétní úsek.
Zdržování vyvolává emoce
Pokud někoho kdo jede enormně pomalu, dojedeme a máme možnost ho ihned bezpečně předjet, není pro nás zase až tak velký problém. Komplikací však je to, pokud se za takovým vozem musíme táhnout i delší dobu. Taková dlouhodobá jízda může začít vyvolávat emoce. Pochopitelně ty negativní, jako je rozčilení, jako je stres a další projevy naší celkové nespokojenosti s celkovou situací. V tu chvíli může nejenom klesat naše soustředěnost – kdy nemusíme stihnout zareagovat na další nečekané brzdění. Také se může zvýšit pravděpodobnost toho, že začneme na silnicích nečekaně riskovat.
Může dojít k řadě riskantních manévrů
Vlivem pomalé jízdy některého z jiných účastníků silničního provozu může dojít k tomu, že se začne více riskovat. Ve snaze tuto brzdu provozu předjet začne vznikat stále více a více riskantních manévrů. Bude to hlavně nebezpečné předjíždění jak v místech, kde je to zakázáno, tak tím způsobem, že mohou být poměrně výrazně ohroženi o ostatní. Na tyto věci má přímý vliv právě osoba jedoucí v pomalém voze, hluboko pod povoleným rychlostním limitem. Takové auto začnou mnohdy předjíždět i ty, kteří se do kategorie silničních pirátů rozhodně neřadí.
Někteří to nezvládnou
Jsou i situace, kdy může skutečně dojít k problému. Jako viník z něho vyjde ten řidič, který svou psychiku nezvládne a bude pomalu jedoucí vozidlo vytlačovat, nebo třeba vybržďovat. K neudržení emocí může být skutečně spouštěčem to, že je takový člověk dlouhodobě bržděný někým, kdo jede pod limitem. Tímto ale jeho chování omluvit nejde a nikdo takový nepatří za volant. Nemusí to totiž být nutně jenom pomalá jízda jiného účastníka, která se stane spouštěčem jeho nebezpečného chování. Různé zprávy od policie však jasně ukazují, že právě ono zdržování je u různých nebezpečných vybržďovačů to, proč začínají školit a vychovávat. Nutno říci, že tak děje častěji, než se zdá. Jelikož ale většina situací nakonec dopadne dobře, nemluví se o nich a viníci nemohou být potrestáni.