Havarijní pojištění levně, ale přesto správně? Poradíme, jak na to!

                   

Havarijní pojištění je dobrovolným pojištěním, se kterým můžeme své auto, sebe a také spolucestující ve voze pojistit na předem stanovenou pojistnou částku pro případ negativní události počínaje nehodou, přes srážku se zvěří, vandalismus, krádež nebo i řádění živlů. Havarijní pojištění sice nepatří k nejlevnějším, ale díky online srovnání nabídek pojišťoven snadno „vychytáte“, která má právě zajímavou cenovou akci nebo která zkrátka paří k levnějším, i když pokrývá všechna rizika, o která vám jde. Podívejme se jak si zařídit levné, ale přesto efektivní havarijní pojištění.

Kam jít pro srovnání havarijních pojistek?

Prvním krokem ke správnému výběru je u havarijního pojištění srovnání online, které je v současnosti snadno dostupné i pro ty nejméně zkušené uživatele internetu. Nabízí totiž jednoduchý online formulář, do kterého vypíšete základní data o automobilu, o sobě coby jeho majiteli a řidiči, ale také si vyberete rizika, která chcete mít havarijním pojištěním kryta. Vše krok za krokem a s možností kdykoliv konzultovat svůj postup telefonicky.

Krytí jakých rizik nabízí havarijní pojištění?

Současná havarijní pojištění jsou schopná nabídnout pojištění pro případ snad jakékoliv negativní události. Nejčastěji se majitelé vozů pojišťují na:

  • zaviněnou autonehodu (povinné ručení kryje jen škody ostatním, ale nikoliv viníkovi nehody)
  • rozbitá skla
  • srážku se zvěří
  • krádež vozu 
  • poškození vozu vandaly
  • poškození vozu živly, kam patří třeba i požár sousedova stromu, který zapálí blesk a který posléze poškodí vaše auto. V takových případech nemá následek nic společného se sousedovým pojištěním odpovědnosti, jde jen a pouze o následek řádění živlů

Dalšími položkami, které lze do havarijního pojištění zahrnout, jsou například rozšířené asistenční služby. Kdo stojí o pojištění všech rizik, může prostě vybrat variantu all-risk, ve které je zahrnuto vše, co pojištění nabízí. Jen pozor, každá pojišťovna umí v all-risk nabídnout něco jiného. 

Právě proto je vhodné srovnávat online a na jednom místě, což ušetří spoustu času na vyhledávání nabídek na stránkách jednotlivých pojišťoven, na jejich obtelefonování či dokonce na obíhání kamenných poboček.

Jak vysoké havarijní pojištění nastavit?

Zvolit je potřeba i pojistnou částku vozu, jinými slovy celkovou částku, na kterou se havarijní pojištění sjednává. Nové vozy bývají pojišťovány podle pořizovací ceny. A vozy ojeté? Tam se většinou setkáte s automaticky stanovenou pojistnou částkou ze strany pojišťovny, která má tabulky pro značky aut a roky jejich výroby. 

Jsou ale i pojišťovny, kde si cenu určí klient, aby se zohlednil skutečný stav vozidla. Většinou se vychází z kupní ceny v bazaru či tam, kde jste ojetý vůz pořídili, případně z běžných cen vozů na trhu s ojetinami. Při online srovnání pak zjistíte, že různé pojišťovny nabízejí havarijní pojištění na stejnou pojistnou částku vozu za dost odlišné ceny (i při zachování ostatních parametrů pojištění).

Co ještě zvážit u havarijního pojištění?

Důležitým parametrem havarijní pojistky je i tzv. spoluúčast. O co jde? Spoluúčast definuje, jakou procentuální část škody musíte zaplatit ze svého. Nejlepší havarijní postění nabídne spoluúčast od jednoho procenta, kdy z vlastní kapsy budete muset uhradit veškeré škody do tisíce korun, vyšší škody uhradí pojišťovna z 99 %. 

Pojišťovny nabízejí i 20% spoluúčast, kdy škody do 20 000 Kč si hradí klient sám, vyšší škody jsou pojišťovnou kryty jen z 80 %. Zde je potřeba dbát zvýšené pozornosti, neboť havarijní pojištění s vyšší spoluúčastí jsou sice výrazně levnější, ale na pojistném plnění pak dostanete méně. Je nutné si promyslet, čemu dáte přednost.

Nezapomeňte si zkontrolovat bonus a další slevy!

Bonusy z povinného ručení, které se počítají za měsíce jízdy bez nehod, se u většiny pojišťoven dají převést i na havarijní pojištění. Vůbec to přitom nemusí být malá sleva, maximální bonus je až 65 %. A co další slevy?

Pojišťovny často dávají slevu klientům, kteří u nich již mají nějaký jiný pojistný produkt (i to je v online formuláři srovnání havarijního pojištění zohledněno). No a další sleva může plynout i z preference způsobu likvidace, který pojišťovně zajistí jednodušší řízení.

Havarijko byste měli revidovat každý rok, nejpozději po dvou letech

Trh s havarijním pojištěním se dynamicky vyvíjí, ostatně jako všechna majetková pojištění. Proto se vyplatí každý rok zkontrolovat nové nabídky havarijních pojištění. To, které uzavřete nyní, totiž platí jeden rok s automatickým prodloužením o další rok, pokud smlouvu sami nevypovíte do šesti týdnů před výročím uzavření. 

Po desíti měsících od uzavření byste proto měli znovu provést u havarijního pojištění srovnání online a případně to současné (včas) vypovědět a uzavřít nové, tak můžete každoročně významně ušetřit. Online uzavřené havarijní pojištění je platné ihned poté, co jej zaplatíte. Díky okamžitým platbám, které nabízí již spousta bank, to může být v podstatě během několika vteřin. 

Zdroj obrázku: Jub-Job / Shutterstock.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články