Odborníci radí netankovat po okraj. Způsobuje to problémy

                   

Takzvané tankování po okraj je v aktuální době, kdy je cena benzínu i nafty velmi nízko, stále populárnější. Řada lidí chce do svého plechového miláčka nacpat co možná nejvíce. To ale neznamená, že by k tankování po okraj nedocházelo také kdykoliv jindy. My se společně podíváme na to, proč je to špatně a proč to nedělat. Možných rizik je zde více, než dost.

Přečerpání nádrže

Možným rizikem, pokud tankujete až po okraj je to, že nádrž takzvaně přečerpáte. Moderní tankovací pistole by tomu sice měly zabránit, ale když chcete nádrž opravdu naplnit, musíte pistoli často povytáhnout a tak bezpečnostní systém nemusí fungovat tak, jak je potřeba. Výsledkem toho je, že nádrž můžete přečerpat. Může dojít k tomu, že drahocenná nafta nebo benzín přeteče. V tu chvíli jste na zem vylili palivo za pár desítek korun, při čemž vzniklo i riziko možného požáru.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Tlak v nádrži

Pokud tankujete až po okraj, může to výrazně ovlivnit tlak v samotné nádrži. Je rozdíl, když se vlivem tepla rozpíná vzduch, nebo když se naopak rozpíná tekutina. Proto je na místě netankovat až po okraj, ale je třeba nechat zde nějaký ten prostor pro vzduch, aby byl tlak uvnitř nádrže optimální. Jinak mohou hrozit problémy.

Problém se startováním

Pokud nádrž natankujete až po samotný okraj, může se objevit problém se startováním. Mohou být vozy, které mají určitý druh bezpečnostního systému, který nedovolí auto nastartovat ve chvíli, kdy je v nádrži více, než je standard. Co v takovém případě udělat? Koupit si na čerpací stanici hadičku, kanystr a to co jste pracně tankovali doslova až k hrdlu nádrže, budete muset ještě pracněji odčerpat. Potom s odjetím nebude problém.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zhoršení jízdních vlastností

Ano, i palivo v nádrži je vlastně zátěž. Natankovat plnou nádrž, která má objem třeba i více než 60 litrů je stejné, jako si do auta posadit dalšího pasažéra. A co tím chceme říci? Že se mohou zhoršit jízdní vlastnosti vozu. Jednoduše bude vaše auto těžší, což se pochopitelně podepíše na pomalejší akceleraci. Také nezapomínejte na to, že těžší auto bude mít také vyšší spotřebu. O co více jste chtěli ušetřit u pumpy, o to více si nyní vezme vaše auto.

Podezření z podvodu

Někdy se může stát i to, že budete čerpací stanici podezřívat z podvodu. To proto, že když jedete ke stojanu s téměř prázdnou nádrží, která má objem třeba 50 litrů, můžete do ní natankovat i o několik litrů více. Třeba i 53 – 55 litrů. Není to nereálné. V tu chvíli začnete podezřívat stanici z toho, že má zmanipulovaný systém měření paliva a že vám účtuje litry navíc. A skutečně je to tak? Samozřejmě že ne. Nádrž jako taková sice má určitý objem, ale výrobci zároveň dodávají, že není problém mnohdy natankovat i o pár litrů více. Čerpací stanice tedy nepodvádí.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Riziko špatného paliva

Může se stát i to, že při tankování po okraj budete mít ve své nádrži zbytečně delší dobu špatné palivo. Může dojít k tomu, že půjde o palivo nekvalitní, které bude čerpáno na pochybné stanici. Zde je proto vhodné neriskovat a raději vzít tolik, kolik je potřeba. S tím, že si auto naplníte špatným palivem, souvisí ale i fakt, že například nafta se dělí do několika kategorií, včetně zimní. A s tím souvisí její vlastnosti. Pokud například na konci léta naplníte nádrž naftou, a málo jezdíte, může se stát, že s nástupem mrazů nebude mít taková vlastnosti jako ta, která se prodává nyní.

Nevýhodnost

Čerpat plnou nádrž se vyplatí ve chvíli, kdy jste si jisti, že ceny půjdou hodně nahoru. Pokud se však očekává pád cen, je to další z možných důvodů, proč něco takového rozhodně nedělat. Když natankujete až po okraj teď, a cena benzínu a nafty bude v budoucnu klesat, zbytečně jste čerpali drahé palivo, když jste mohli ušetřit pár desítek i stovek korun.

Možnost krádeže

Na závěr ještě jeden důvod. Není nic výjimečného, že řada zlodějů obchází parkoviště a z vozidel krade palivo. Pokud si vyhlédnou zrovna vaše auto, a odčerpají veškeré palivo, můžete klidně přijít o částku v rozmezí 1 – 2 tisíce, podle ceny paliva a velikosti vaší nádrže. Pokud ale naopak natankujete jenom méně, můžete v případě takových zlodějíčků přijít jenom o pár stovek. I toto může být motivace k tomu, čerpat raději méně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články