Nikdo z nás nechce dopustit, aby se jeho auto stalo cílem zlodějů. A je jedno, zda se chtějí dostat dovnitř a zde něco ukrást, nebo chtějí s vozem přímo odjet. V obou případech nám to může zkomplikovat současný, i budoucí život. A to, i pokud jsme pojištěni, jelikož tahat z pojišťoven peníze, zvláště když jsme bez auta, není nic příjemného.
Snížit rizika pomůže zabezpečení vozu
Aby ke krádeži vozu nedošlo, hledá mnoho majitelů aut vyhovující bezpečnostní systém. Takových možností může být celá řada. A to od klasického alarmu, který se při neoprávněném vniknutí, ale i při kontaktu s vozidlem spustí. Pomoci mohou ale i různé palubní kamery, které spustí nahrávání a mohou o problému informovat majitele. Máme na mysli jak ty externí, které lze klasicky koupit, tak ty zabudované, kterými se pyšní třeba Tesla, která má poměrně zajímavý bezpečnostní mód.
Dalším řešením, jak se dá předejít krádeži, jsou různé mechanické systémy, které primárně brání tomu, aby nám s vozem někdo ujel. Může se jednat třeba o speciální zámek na volant, nebo různé zámky řadicí páky, nebo další zabezpečovací zařízení, které sice neupozorní na to, že do vozu někdo vnikl, ale nedovolí zlodějům odjet.
Třetí kategorií mohou být různé systémy vyhledávacího charakteru. Ty sice nemusí upozornit, že se u vozu někdo pohybuje, ani nemusí upozornit, že do něj někdo vnikl. Stejně tak nemusí zabránit odjetí. Co ale umí, to je vysílání signálu, díky kterému se může podařit odcizené auto dohledat.
A potom tu jsou řešení realizované svépomocí…
Existuje samozřejmě ještě jedna kategorie alarmů. A to jsou ty, které jsou vyrobeny svépomocí. Obvykle si je zhotoví kutil, který rozumí elektronice a dokáže vše zapojit tak, jak potřebuje. Často se jedná o podomácku vyrobený alarm, který spustí sirénu. Anebo udělá něco jiného.
Tou jinou reakcí je spuštění vody, která případného zloděje ihned pokropí. Zdá se vám to úsměvné? Je to reálné. Sami se podívejte na video takového zabezpečovacího systému, který je překvapivě jednoduchý, může být na první pohled vtipný, ale jak je vidět, je velmi účinný. Stačí jenom senzor pohybu, kýbl s vodou, zahradní rozprašovač a trocha zručnosti. Možná to i pro vás bude zajímavá inspirace, jak se dá zabezpečit vůz.
https://www.facebook.com/8d7ebca8-7272-421e-9cc3-a2caa3314a05
Předejít krádežím se dá i jinak
Je jasné, že tento domácí alarm je spíše ukázkou toho, jak se dá k ochraně majetku postavit, pokud máte nápad a zručné ruce. Kromě výše uvedených investic do zabezpečovacích zařízení, nebo kromě tvorby vlastních alarmů a zlepšováků se dá krádežím předcházet i jinak. A může to být zcela zdarma. Stačí jenom správně parkovat. Nejlépe na dobře osvětlených místech a parkovištích, například pod dohledem různých městských, nebo soukromých kamer. Stejně tak je vhodné stát na frekventovanějších lokalitách, nikoliv tam, kde za den neprojde ani živáčka.
Také nezapomínejte na to, že mnohdy je to příležitost, která dělá zloděje. Rizikem může být třeba to, že máte uvnitř vašeho vozu viditelně umístěné věci, které mohou lákat. A čím větší je jejich hodnota, tím riziko krádeží stoupá. Také pochopitelně nezapomeňte na nutnost zabezpečení vašeho vozu. Tedy hlavně na vytáhnutá okénka, zavřené dveře a zamčené zámky. Lepší je jít vše pro jistotu zkontrolovat, než potom litovat.