Koronavirus mění uvažování automobilek. Chtějí více dbát na čistotu uvnitř

                   

Koronavirus doslova ze dne na den změnil naše chování a naše zvyky. Do nedávna jsme si vůbec neuvědomovali, kolik bakterií a virů může být v našem okolí, a jak hodně mnohdy zanedbáváme hygienu. Až s nástupem pandemie a s bezpečnostními opatřeními jsme si uvědomili, co vše děláme špatně a kde všude hrozí riziko nákazy. A naše auta nejsou výjimkou.

Větší vnímání bezpečnosti

Najednou začínáme vnímat i v našem voze to, že není dokonale čistý a tedy bezpečný. Různé viry mohou přežívat na površích, kterých se dotýkáme, stejně jako mohou poletovat celým interiérem, v čemž jim pomáhá také cirkulační systém. Nehledě na to, že mohou být nataženy i z venku a běžné filtry si s nimi nemusí poradit. Toto všechno patrně změní i vývoj automobilů, co do bezpečnosti cestování.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Ultrafialové světlo

Například Jaguar Land Rover už experimentuje s řešením, které by bylo postaveno na využití ultrafialového světla, které by zajistilo eliminaci různých škodlivých virů a bakterií. Díky nim by bylo v kabině vozu dokonale čisto, a vše co je nežádoucí, by bylo zahubeno. Pokud by daná technologie byla integrována do klimatizačního systému vozu, byla by jistota, že vzduch, který do auta proudí výdechy klimatizace, je zbaven všeho, čeho se můžeme bát.

Efektivní čištění

Určité řešení podle zpráv vyvíjí také Mercedes, který by chtěl taktéž zajistit, aby vzduch, který se dostane k řidiči, a ostatním pasažérům byl již bez případných virů a bakterií, které se v něm jinak mohou nacházet. Na systému, který má zajistit danou bezpečnost, však pracuje také Rolls-Royce, který však své plány a svou technologii také celkem výrazně tají.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Rizika existují

V souvislosti s koronavirem jsme si uvědomili, že rizika v tomto směru skutečně existují a také že rozhodně nejsou nijak malá. Jak proto, že viry se mohou šířit vzduchem, tak proto, že mohou i hodiny nebo dny setrvávat na celé řadě povrchů. Kde čekají na to, až je dotykem přeneseme třeba k našemu obličeji.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články