Když parkujete na slunci, tyhle věci v autě rozhodně nenechávejte

                   

Léto je nejoblíbenějším období většiny Čechů. I proto, že v období letních prázdnin jede většina firem tak nějak na půl plynu, kolegové i nadřízení se střídají na dovolených a většina z nás alespoň na týden či dva vyrazí také. Odvrácenou stranou léta jsou sváteční řidiči, kteří své nepoužívané vozy v nepříliš dobrém technickém stavu provětrávají jen několikrát do roka, například při pravidelné cestě do Chorvatska, riskující či neukáznění motorkáři, mladí řidiči na výletech se spolužáky a podobně.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pec na čtyřech kolech

Tak trochu skryto hrozbou je ovšem auto samotné, v létě se totiž může během několika desítek minut změnit na smrtící pec. Stačí, aby na něj chvilku pražilo slunce, a teplota uvnitř vozu v tuzemských podmínkách dosahuje řádově 50 °C. A pokud se autem vydáte ke Středozemnímu moři, například do španělské Andalusie či na jih Řecka, vedro v autě může být i o dvacet stupňů vyšší. A tmavé plastové povrchy, na které praží desítky minut slunce, typicky například palubní deska, mohou snadno člověka popálit.

Děti ani mazlíčky

V zaparkovaném autě byste tak v létě (a pokud možno ani v jiných ročních obdobích) rozhodně neměli nechávat děti nebo domácí mazlíčky. A to i v případě, že parkujete ve stínu, nebo že v daný den zrovna slunce nepálí. Policisté každoročně rozbíjejí okénka vozů a plačícími dětmi či vyjícími psy, zatímco si jejich rodiče či majitelé jen odskočili na rychlý nákup. Bohužel jsou známé i případy, kdy malé děti v autě bez povšimnutí zemřely právě na následky fatálního přehřátí organismu.

Co byste v létě neměli v autě nechávat

  • Léky. Některé je samozřejmě třeba skladovat v lednici, a tak by vás je nechávat v autě ani nenapadlo. Ale většina těch ostatních má být uchovávána v pokojové teplotě a vedro v autě vystaveném polednímu slunci by mohlo spustit chemické reakce, které by z léků za určitých okolností mohly udělat i zdraví nebezpečné substance.
  • Jakékoli baterie. Včetně těch, které pohání vaše mobily, GPS navigace a další elektroniku. Vysoké teploty totiž mohou baterie nenávratně poškodit, nebo alespoň výrazně snížit jejich kapacitu.
  • Alkohol a další tekutiny. Že padesátistupňové vedro nepřidá na chuti vašim oblíbeným alkoholickým nápojům, asi není třeba zmiňovat. Za určitých okolností však mohou lahve s pitím, nejen alkoholickým, i vybouchnout. Lom světla v plastových i skleněných lahvích totiž dokáže soustředit tepelnou energii na jeden bod, který se zahřeje tak, že se alkohol vznítí, případně vzplane některá z textilií v interiéru vozu.
iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

I v létě platí, že auto není trezor

Nejlepší samozřejmě bude, pokud ve svém autě nebudete nechávat nic, je-li zaparkované na ulici či na nehlídaném parkovišti. Auto zkrátka není trezor a občas se najde někdo, kdo vám vysklí okénko jen kvůli slunečním brýlím za pár stovek. V žádném případě byste ve svém voze neměli nechávat žádnou elektroniku, důležité či pracovní dokumenty, doklady všeho druhu včetně těch od vozidla a jakékoli cennosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články