Blíží se čas, kdy bude potřeba měnit letní pneu za zimní. Jaké jsou podmínky a dá se najít lepší řešení?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jako majitelé motorových vozidel jistě víte o tom, že v tuzemsku platí povinnost během zimních měsíců mít na automobilu či motocyklu zimní pneumatiky. Mnozí řidiči však přesně nevědí, za jakých konkrétních podmínek zákon toto nařizuje, případně zda se dá najít nějaké jiné řešení, než neustále měnit letní pneu za zimní.

Kdy nastává obecná povinnost přezouvat na zimní pneu?

Rozdíl mezi letním a zimním počasím je snad každému zřejmý. Auta se na komunikacích v prosinci, kdy jsou venku nízké teploty, náledí a sníh, chovají zcela odlišně nežli na suchých vozovkách uprostřed léta. Roli v tom hrají zejména právě pneumatiky, respektive dezény a jejich hloubka.

Příslušný zákon stanovuje, že řidiči mají povinnost užívat zimní pneumatiky od prvního listopadového dne až do konce března následujícího roku. Jsou zde však vyřčeny i další detaily. Povinnost mít na autě nazuté zimní pneu musí být bezpodmínečně naplněna v případech, kdy na pozemních komunikacích leží souvislá vrstva sněhové pokrývky, ledu, případně námrazy. Zároveň si řidiči musí být vědomi toho, že pokud vyrazí na cestu, dá se předpokládat vznik vrstvy ledu, sněhu či námrazy. Jestliže venku třeba i v půli listopadu panuje krásné a teplé počasí, můžete vyrazit klidně na letních pneumatikách, ale samozřejmě riskujete náhlou změnu počasí, což může mít za následek problémy při jízdě, ale hlavně při kontrolách ze strany Policie ČR. Za nesprávné pneumatiky totiž hrozí pokuty.

V každém případě si dejte pozor, kam jedete. Zejména na horách se bez zimních pneu neobejdete, leckde jsou dokonce přímo i značky, které upozorňují na nutnost zimní výbavy aut, tedy včetně zimních pneu, potažmo pak i řetězů.

Jak vybrat nové zimní pneu?

Chystáte-li se na nákup nových zimních pneu, nastává právě nyní vhodná doba. Určitě je dobré si přečíst kvalitní test zimních pneumatik 2020, díky němuž se lehce zorientujete v tom, jaké značky v současnosti vyrábějí nejlepší pneumatiky, případně kterým se naopak raději vyhnout, protože na zmrzlém či zasněženém povrchu vozovky nezajistí zrovna ideální jízdní vlastnosti. Na škodu pak rozhodně není ani sledování testu ADAC, který patří k nejobsáhlejším v oboru.

Jak je to s celoročními pneu?

Alternativu k neustálému přezouvání představují celoroční pneumatiky, jež se stávají v posledních letech stále oblíbenějšími. Je pravdou, že se jejich kvalita neustále zvyšuje, takže se rozhodně mohou vyplatit. V zimě je ale důležité dbát na to, aby neustále měly potřebnou hloubku dezénu. Pro pneu, jež se mají používat mezi listopadem a březnem, totiž platí minimální hloubka dezénu 4 milimetry. Používáte-li je tedy celý rok, snadno se dezén může opotřebovat, takže pak pneumatiky nejsou na zimu již vhodné. Dobře si pročtěte, jaké jsou výhody a nevýhody celoročních pneumatik, teprve pak zvažte, zda se vám investice do nich vůbec vyplatí, nebo je lepší si koupit sady letních a zimních pneu, které pak ve vhodné době necháte v servisu nazout na kola svého automobilu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články