Koupit auto jinde než v České republice samozřejmě lze. Nejčastěji lidí kupují auto z Německa a argumentují tím, že to má mnoho výhod. My jsme se na tuto možnost podívali a zmapovali jsme jak hlavní výhody, tak samozřejmě i nevýhody. Toto je přehled.
Bohatší výběr
Nákup aut v Německu je spojený s bohatším výběrem. Německo je velkou zemí, čemuž odpovídá také počet nabízených vozidel, hlavně pokud jde o ojetiny, které si v Německu kupuje stále více lidí. Mnozí však za hranice míří také do místních autosalonů a poptávají auta nová. Zde je však nabídka vesměs stejná, jako u nás. Rozdíly mohou být spíše ve skladové dostupnosti.
Problémy s reklamací
Na nové, ale i na ojeté auto se vztahuje určitá záruka. Pokud by se s koupeným vozem něco stalo a my ho chtěli reklamovat, může to být v případě německého prodejce komplikovanější, než v případě nákupu v tuzemsku. A to jak pokud jde o jazykovou bariéru, tak pokud jde i o možné náklady spojené třeba s transportem vozu.
Nižší ceny
Výhodou nákupu aut v Německu jsou rozhodně i nižší ceny. Na místním trhu tak lze pořídit stejné vozy podstatně levněji, než je tomu u nás. I proto řada zájemců pro auta do Německa nejenom míří, ale také si je nechávají přivézt různými podnikateli, kteří se na tuto oblast specializují. I s cenou za jejich služby může být auto z Německa stále výhodnější.
Větší administrativa
Při nákupu auta z Německa je třeba počítat s větší administrativou, než když kupujete auto registrované v ČR. To vás čeká jenom evidenční prohlídka, doklad o povinném ručení a můžete auto nechat přihlásit, buď spolu s původním majitelem, nebo s jeho plnou mocí. V případě vozu z Německa je celý proces o něco náročnější.
Menší riziko podvodu
Máme na mysli především úpravy počtu najetých kilometrů, tedy známé stáčení tachometru. Zatímco u nás nejde o trestný čin, a tak jde o poměrně známý nešvar, tak v Německu už toto trestným činem je. Je jasné, že tresty jsou vysoké a tak není tolik lidí, co by si troufli na to stav najetých kilometrů zmanipulovat.