Podíváte-li se na nelítostné statistiky posledních dní a týdnů, asi uznáte, že situace v České republice je čím dál tím vážnější. A pokud v autě alespoň občas vozíte i jiné osoby, je dobré mít se na pozoru. Nejen koronavirus totiž umí na různých typech povrchu přežít dlouhé dny, podobné vytrvalce najdete u i jiných virů nebo bakterií. Správná dezinfekce vás před nimi spolehlivě ochrání.
Zvolte správný přípravek
V prvé řadě je třeba si uvědomit, že většina běžných dezinfekčních prostředků, které se ještě nedávno prodávaly, nezabíjí viry. Pokud je na přípravku napsáno „antibakteriální“, hubí bakterie. Proti virům jsou účinné virucidní látky, a kdybyste chtěli vyhubit mykózy, plísně a houby, budete potřebovat přípravek s fungicidními účinky. Dezinfekce, které se na českém trhu objevují po letošním březnu, už jsou obvykle účinné proti virům i bakteriím.
Vyjměte vše, co vyjmout jde
Předtím, než budete vůz dezinfikovat, je dobré vyndat všechno, co není pevně přichycené. Třeba koberečky z podlahy, ale také stínítka či některé prvky z palubní desky, pokud jsou ve vašem autě vyjmutelné. Všechny tyto maličkosti můžete vydezinfikovat zvlášť. Předtím, než je do auta vrátíte, je dobré je pečlivě vysušit.
Na co se soustředit
Některé povrchy jsou pochopitelně rizikovější než jiné. Podle názoru odborníků byste se měli soustředit zejména na tyto části interiéru vašeho auta:
- Volant, tlačítka k ovládání klimatizace a multimediálního systému vozu, případně dotykovou obrazovku palubního displeje.
- Sedadla a opěrky hlavy. Při jejich čištění je třeba vzít v potaz materiál, kterým jsou potažené.
- Nezapomeňte na klimatizaci. Filtr v ní je dobré po čase vyměnit, po jeho vyjmutí je klimatizaci ve většině modelů aut možné vyčistit víceméně jakýmkoli přípravkem.
- Opěrky a madla na dveřích. Ty jsou z hlediska virů a bakterií podobným rizikem jako kliky u dveří.