Funkce sluneční clony, o kterých jste možná neslyšeli

                   

Některé věci už dnes bereme jako samozřejmost. Týká se to také aut. Těžko si dovedeme představit, že před několika desetiletími jezdila auta bez autorádií, multimediálních systémů s navigací, nebo třeba jen bez posilovače řízení. Jako ještě větší samozřejmost bereme sluneční clony na čelním skle, které jsou dnes běžně před sedadlem řidiče i spolujezdce. Přesto možná jejich potenciál nevyužíváte naplno. Clony totiž mají celou řadu skrytých funkcí, o nichž jste možná nikdy neslyšeli. Ty vám proto představíme v našem dnešním článku.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Na doklady se hodí jen někdy

V praxi je jediné sekundární využití clony u českých řidičů ukládání dokladů k vozidlu. Při jízdě je to velmi praktické, zejména když u dokladů máte také čipy nebo vjezdové karty do garáží. Někteří lidé zde ale doklady nechávají, i když je auto zaparkované. To samozřejmě není ta nejbezpečnější varianta a policie před takovým postupem majitele vozů pravidelně varuje.

Ochrana před průvanem

Že se sluneční clona dá vyklopit tak, aby namísto čelního skla zakrývala boční okénko, určitě víte. V téhle pozici však může chránit nejen před sluncem, ale také před průvanem, který směřuje z prostoru vaší hlavy a krku na trup a nohy. To je záměr konstruktérů, kteří se vás tak v létě snaží ochránit před nastydnutím. Možná jste si všimli, že jsou vaše clony z rubové strany zvláštně tvarované. Důvodem je právě efektivnější odvod vzduchu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pro oddech na cestách

Další funkci sluneční clony ocení zejména profesionální řidiči, bude se vám ale hodit třeba při dlouhé cestě na dovolenou. Clona dnes obvykle mívá háčky nebo úchyty, kterými k ní lze přidělat závěsy, případně, pokud na cestách improvizujete, třeba ručník. To se hodí v situacích, kdy v autě nocujete, nebo kdy si jen chcete na benzince nerušeně odpočinout. Závěsy vás ochrání před světly projíždějících aut, což vaše unavená mysl rozhodně ocení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články