Je tu podzim a s ním i častější déšť, mlha, dřívější tma a další okolnosti, které činí ježdění autem náročnějším a nebezpečnějším, než tomu bylo například v létě. S čím vším je tedy nutné v nadcházejících dnech a týdnech na silnicích počítat a jak vaši jízdu učinit bezpečnější?
Věnujte pozornost pneumatikám i stěračům
Vzhledem k větší pravděpodobnosti deště a nízkých teplot se vyplatí investovat do kvalitních pneumatik. Jedním z nebezpečných jevů, které vás mohou v souvislosti s podzimními dešti postihnout, je aquaplaning neboli stav, kdy pneumatika přestane zvládat odvádění vody a auto se stane neovladatelné.
Před aquaplaningem i další potenciálně nebezpečnou situací, kterou je mokré kluzké listí, vás ochrání kvalitní pneumatiky s hlubším dezénem a také snížení rychlosti, kterou na mokré vozovce jedete. Od prvního listopadu pak nezapomeňte na povinnost zimních pneumatik. V souvislosti s deštěm se vyplatí také kontrola či výměna gumiček ve stěračích, neboť v případě prudšího deště opotřebované stěrače nebudou dobře fungovat.
Správná světla a pozor na zvěř
Vzhledem ke kratším dnům a větší pravděpodobnosti mlhy byste měli svou pozornost věnovat také kontrole a seřízení světel, a to nejen potkávacích, ale také dálkových a mlhových. V případě mlhy si rovněž pamatujte, že použití dálkových světel v mlze nepomáhá, spíše naopak, při jejich rozsvícení můžete vidět mnohem hůře než bez nich.
V případě zadní mlhovky si dejte pozor na to, abyste jí neoslňovali řidiče jedoucí za vámi. Se zhoršenou viditelností a zároveň s přirozenou větší migrací zvířat v podzimních měsících souvisí i větší riziko srážky se zvěří. V případě jízdy přírodou se proto doporučuje pomalejší jízda a v případě možnosti použití dálkových světel, které vám zaručí lepší možnost zahlédnout zvěř pohybující se u kraje silnice.
Kromě zvěře samozřejmě věnujte pozornost i možným chodcům či cyklistům. Ti by sice měli mít osvětlení či alespoň reflexní prvky na oděvu, ale bohužel ne všichni toto dodržují.