Při jízdě autem na řidiče čeká velké množství nejrůznějších nebezpečných situací. V podzimních měsících, kdy poměrně často a intenzivně prší, může být jednou z takových rizikových situací takzvaný aquaplaning. Pro nezkušené řidiče může být potenciálně velmi nebezpečný, a tak je vždy vhodné vědět, jak se v případě, že vás postihne, správně zachovat.
Kdy a proč k aquaplaningu dochází?
Pojmem aquaplaning se označuje stav, kdy pneumatika automobilu přestane zvládat odvádění vody a důsledkem toho začne být vozidlo více či méně nestabilní, neboli lidově řečeno začne na silnici „plavat“. Příčinou toho je skutečnost, že voda, kterou pneumatika nestačí odvádět pryč, se dostane pod pneumatiku a lehce ji nadzvedne z povrchu vozovky. Nejčastěji aquaplaning postihuje přední kola vozidla, v některých případech dokonce pouze jedno kolo.
V souvislosti s rizikem aquaplaningu byste si v případě stojící vody na silnicích měli dát pozor na vyjeté koleje a také místa s příčným zvlněním vozovky, která k riziku vzniku aquaplaningu přispívají. Je ovšem vhodné upozornit i na to, že sama stojící voda na silnici ve většině případů zdaleka nebývá jedinou příčinou aquaplaningu. Nejčastěji se jedná o její kombinaci s příliš rychlou jízdou a ojetými pneumatikami s mělkým dezénem.
Co dělat či nedělat, když vás aquaplaning postihne?
Automobiloví odborníci jako základní pravidlo v případě aquaplaningu radí především zachovat klid, tedy nezazmatkovat a zbytečně nehýbat volantem. Pokud byste totiž začali volantem příliš hýbat, mohlo by dojít k tomu, že by některé z kol získalo opět kontakt s vozovkou, zatímco některé jiné nikoli, a výsledkem by byl smyk.
Ideální tedy je mít všechna čtyři kola vozidla pokud možno rovně, pevně a stabilně držet volant, vyšlápnout spojku a počkat, až aquaplaning sám od sebe odezní. Pokud se chcete na riziko aquaplaningu připravit lépe a vyzkoušet si ho pod dozorem, můžete navštívit kurzy bezpečné jízdy či školy smyku.