Proč byste na parkovišti raději neměli sklápět zrcátka

                   

Moderní auta jsou s trochou nadsázky tak chytrá, že přechytračí i některé řidiče. V tom dobrém slova smyslu, a bohužel také v tom špatném. Všechny možné radary, čidla, senzory a všechny další vychytávky, včetně často proklínaného stop-start systému, i přesto automobilky prezentují jako jednoznačné zlepšováky. Ty vám ovšem mohou v reálném provozu notně zkomplikovat život. Včetně takové zdánlivé maličkosti, jako je automatické sklápění bočních zrcátek po zaparkování auta, nebo dokonce ještě předtím.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Výrobce ví, co je pro vás nejlepší

Hlavním důvodem, proč automobilky tuto funkci do svých modelů instalují, je snížení rizika, že na parkovišti zrcátka poškodíte. Ať už při parkování samotném, nebo třeba při vystupování z vozu či vykládání nákladu. V dnešní době už proto v České republice prakticky nekoupíte nové osobní auto, jehož zrcátka by se sama nesklápěla.

Ale není to tak úplně pravda

Statistiky nicméně dokládají, že auta se sklopenými zrcátky ve skutečnosti přijdou k úhoně častěji než auta, jejichž zrcátka zůstanou v původní poloze. Tato statistika reflektuje i skutečnost, že u starších modelů někteří řidiči sklápí zrcátka ručně, protože jejich vozy ještě nejsou vybaveny automatickým sklápěním. Pokud jde o typ poškození, jde samozřejmě hlavně o menší škody spíše estetického rázu – poškrábaný lak, promáčklé dveře či prasklá boční okénka.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Hlavní příčinou je zkreslený odhad ostatních řidičů. Pokud má vaše auto sklopená zrcátka, vypadá opticky užší a na první pohled se může zdát, že prostoru mezi dvěma vozy je dostatek. Řidiči totiž mají podvědomě na paměti, kolik místa musí být u zrcátek jako u nejširší části auta, aby byly průjezd či parkování bezpečné. Zkreslení způsobené sklopenými zrcátky pak může skončit tak, že řidič otevře dveře a nechtěně odře sousední vůz, případně při vystupování zavadí o sklopené zrcátko a poškodí jeho mechanismus.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články