Horch 930 S exkluzivní retro limuzína, která byla vybavena dřezem

                   

Jak si představujete vývoj moderního automobilu v dnešní době? Asi si myslíte, že inženýři tráví většinu času shrbení nad počítačem a navrhují každý detail budoucího modelu. Do jisté míry budete mít pravdu, ale proces výroby automobilů před několika desítkami let byl úplně jiný. Zejména ve dvacátých nebo třicátých letech, kdy byly automobilové tvary spíše výsledkem fantazie než přesných a pečlivých matematických výpočtů.

V tomto ohledu patří Horch 930 S do nové éry automobilů. Z několika důvodů, přičemž jedním z nich byly testy v aerodynamickém tunelu, které Horch 930 S podstoupil.Za zmínku stojí také to, že vůz byl vyroben s maximální precizností a díly použité ve vozidle byly výhradně té nejvyšší kvality. Například klikové hřídele byly vyrobeny s přesností na tisícinu milimetru.První pokus o zásobování “just in time”

iZdroj fotografie: Wikimedia

Aby se snížily náklady na výrobu automobilu, Horch opustil tehdy běžný postup využívající skladiště s díly, který znatelně krátil zisk společnosti. Podle původního plánu měla být nová auta vyráběná pouze na zakázku, přičemž výrobní kapacita byla plánována předem. Tímto způsobem montážní linka Horch fungovala bez ztrátových přestávek.

Auto s “dřezem” v blatníku

Horch 930 S byl také jedinečný díky jednomu funkčnímu prvku, který byl ukrytý v pravém blatníku. Kdybyste šli nahoru k autu a otevřeli speciální otvor, viděli byste… kohoutek a – něco, co by se dalo nazvat jako – extrémně kompaktní dřez. Toto neobvyklé příslušenství bylo instalováno ve vozidle, aby si řidič mohl umýt ruce po výměně kola při defektu nebo čehokoliv jiného na voze. Společnost také nainstalovala podobné příslušenství do Horch 10/35 HP, který byl vyroben v roce 1923 pro švédskou královskou rodinu.

i Zdroj fotografie: Wikimedia

Oběť druhé světové války

Únor 1939. Dlouho očekávaný berlínský autosalon otevřel své brány v Německu, kde tento Horch 930 S upoutal pozornost všech. Elegantní špičkový sedan, se ale bohužel objevil v té nejnevhodnější době – v předvečer druhé světové války.

i Zdroj fotografie: Wikimedia

Jen o šest měsíců později musel Horch pozastavit všechny činnosti spojené s výrobou automobilů. A jako by to nestačilo, porážka Německa měla vážný dopad na bývalé vedení značky Horch, protože když se východní část Německa stala satelitním státem Sovětského svazu, montážní linky továrny Horch a její zásoby byly odvezeny do SSSR.

Před začátkem druhé světové války vyrobili specialisté v Horchu pouze dva vozy 930 S. Jeden z nich byl vystaven na výstavě v Berlíně a druhý patřil tehdejší ikoně motoristického sportu jménem Tazio Nuvolari.

i Zdroj fotografie: Wikimedia

Nejsmutnější na tom je, že oba vozy zmizely beze stopy. Dodnes nikdo neví, kde a kdy zmizely. Když se však Sovětům dostaly do rukou položky inventáře, který byl v továrnách, ruští inženýři v letech 1947 až 1948 použili ukořistěné výkresy k sestavení několika automobilů Horch 930 S. Dva z nich se dostaly k vysoce postaveným úředníkům, zatímco osud ostatních vyvolává mnoho otázek, dokonce i dnes.

i Zdroj fotografie: Wikimedia

Dodnes přežily pouze dva vozy Horch 930 S. Jeden je zpět v rukou Audi a druhý patří muzeu Augusta Horcha v německém Cvikově.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články