Zákeřné chyby, kterých se řidiči dopouštějí při doplňování chladicí kapaliny

Všechny provozní kapaliny je potřeba průběžně doplňovat, aby byl zajištěn správný provoz vozidla a nedocházelo k jeho opotřebení.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Stejně jako v jiných případech, také u doplňování chladící kapaliny dělají někteří řidiči chyby, jimiž mohou auto poškodit. Obecně platí, že pravidla údržby jsou u každého automobilu jiná a řidič by se s nimi měl seznámit dříve, než vůz zakoupí. Zkušený prodejce nebo automechanik jistě rádi pomohou a vše vysvětlí. Ostatně hlídání provozních kapalin spadá na hlavu řidiče a dolití právě třeba chladící kapaliny není až tak těžké.

Chladící kapalinu kontrolujte studenou

V žádném případě neotevírejte nádobku s touto tekutinou po vypnutí motoru. Stačí i kratší cesta, aby byla zahřátá natolik, že po odšroubování uzávěru kapalina vytryskne ven. Vždy ji kontrolujte, dokud je auto v klidu – budete mít jistotu, že ji do nádobky steklo co nejvíce a je „ve správné podobě“ (teplá se totiž rozpíná).

iNádobka s chladící kapalinou byste měli kontrolovat každé 3 měsíce

Vždy s autem stůjte na rovině

Žádnou z provozních kapalin byste neměli doplňovat, pokud je auto nějak nakloněné – což platí i pro tu chladící. Mnoho řidičů dolévá tuto tekutinu před obchodem ihned po zakoupení, kde je téměř vždy jistota, že bude auto v rovině. Jedině tak totiž nalijete správné množství.

Nenalévejte moc chladící kapaliny

Ideální je doplňovat mezi rysky MIN a MAX, ačkoliv někteří řidiči úmyslně nalévají do nejvyšší hranice, a někdy dokonce i přes. Asi v domnění, že tím získají týden navíc bez nutnosti dalšího doplňování. Jenže při malém množství nebude systém dostatečně chladit a dojde k přehřívání, kdežto při přelití se může zhoršit cirkulace a dojít k poškození potrubí v důsledku tlaku.

iChladící kapalinu potřebuje jakkoliv výkonné auto

Chladící kapalina musí být ta správná

Existuje několik druhů, přičemž některé jsou univerzální – neznamená to ovšem, že je spolu můžete míchat. Vždy byste měli dolévat stejnou chladící kapalinu, přičemž záleží na jejích technických parametrech – i dvě tekutiny rozdílné barvy mohou mít prakticky shodné vlastnosti. V žádném případě pak nemíchejte letní směs se zimní! A pokud si nejste jisti, jakou použít, podívejte se do příručky (manuálu) vozidla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články