Nejvyšším rychlostním limitem, kterým můžete na českých dálnicích jet je oficiálně 130 kilometrů za hodinu. Reálně však můžete jet lehce rychleji.
Zákony nám vymezují maximální povolenou rychlost naprosto jednoznačně – 50 km/h v obci, 90 mimo území vesnic a měst, a na dálnici nejvíce 130 km/h, pokud je to mimo obec. Málokdo však ví, že můžete uhánět o něco málo rychleji, aniž by vám hrozil jakýkoli postih. A pokud si kontrolujete jen body, tak ještě víc.
Vysoká rychlost na dálnici bez pokuty
Pokud bychom tento případ vztáhli pouze na dálnici, pak váš tachometr může ukazovat 138 až 144, aniž by vás policista donutil vytáhnout peněženku. Možná jste už slyšeli, že ručička ve všech autech ukazuje o 3 až 10 km/h více, než doopravdy jedete (pokud neřídíte kamion, ty jsou přesné). Při takové rychlosti můžete počítat s tím, že jedete o 5 km/h pomaleji, než vidíte na budíku.
Dalším faktorem povolujícím vyšší rychlost je odečítání tzv. „proměření“ z policejních radarů. Jakmile vás strážníci změří, musí povinně strhnout hodnotu 3 km/h, při rychlostech překračujících stovku jsou to 3 % z naměřené hodnoty. To znamená, že pokud váš tachometr ukazuje 138, jedete ve skutečnosti 133 km/h a strážník vám z hodnoty strhne ještě 4, takže jste na hodnotě 129.
Někdy dostanete peněžitou pokutu bez bodů
Podle českého práva je překročení maximální povolené rychlosti přestupek dle zákona o provozu na pozemních komunikacích, často nazývaného „dopravní vyhláška“. Ten přesně uvádí, jakou peněžitou pokutu je možné uložit za daný přestupek. Vše je patřičně odstupňováno rychlostí a tím, jestli probíhalo měření na území obce nebo ne.
Pokud došlo k překročení rychlosti mimo obec, není možné řidiči uložit spolu s pokutou body, dokud nejel alespoň o 10 km/h rychleji. Když si to spočítáme vyjde nám, že pokud uvidíte na tachometru 148 km/h, jedete reálně jen 143, policista vám odečte 3 %, tedy 4 km/h, rychlost tak klesne na 139 km/h a vám hrozí „jen“ pokuta 1 000 Kč na místě.