Za určitých situací můžete řídit auto pod vlivem alkoholu. V zákoně existují výjimky, o kterých řada řidičů netuší

V některých zemích je povolena určitá hladina alkoholu při řízení. České zákony nedovolují hladinu vyšší než 0,00 promile, existují však výjimky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Například Itálie, Španělsko a Francie, kde je sklenice vína po obědě naprosto běžná zákon toleruje hladinu alkoholu do 0,2 promile, případně více. Český právní řád nedovoluje ani sebemenší odchylku od nuly, za volant tak musíte sedat zcela střízlivý. Nicméně v zákoně existuje řada výjimek, děr a nepřesností, stejně tak jako v tomto případě.

Krajní nouze

Řízení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek je přestupkem, za určitých okolností může být považováno také za trestný čin (například když někoho opilí zraníte nebo je vaše hladina příliš vysoká a hrozí, že někomu ublížíte). Vystavujete se tak pokutě 1 000 až 2 500 Kč na místě a zákazu činnosti na 6 měsíců až jeden rok, ospravedlnitelným jednáním však může být tzv. „krajní nouze“. Při předání do správního řízení však může hrozit za přestupek pokuta až 50 000 Kč.

iZdroj fotografie: unsplash.com
Když vás v ČR zastaví policie, měla by vám dát dýchnout. Musíte mít 0,00 promile.

Jedná se o zvláštní institut práva, který vás zbavuje jakékoliv trestní, přestupkové a dokonce občanskoprávní odpovědnosti. Jeho úpravu nejdete například v § 28 trestního zákoníku, podle něhož není za protiprávní čin odpovědný ten, kdo svým jednáním odvrací přímo hrozící nebezpečí. Jinak řečeno po pár skleničkách můžete stále řídit když vezete někoho do nemocnice, porodnice apod.

iZdroj fotografie: Unsplash.com
V některých zemích EU se alkohol toleruje.

Co všechno si tedy můžete dovolit

V případě odvracení nebezpečí se můžete dopustit téměř všeho, co by bylo jinak protiprávní nebo dokonce trestné. Nicméně má to své limity – nesmí existovat jiná možnost odstranit hrozící nebezpečí, například když nejste jediný řidič na místě, měl by odvézt zraněného ten střízlivý. Zároveň nesmíte způsobit horší následek, než který hrozil, takže pokud po cestě zraníte 6 lidí, abyste jednoho zachránili, stále se budete zodpovídat.

iZdroj fotografie: unsplash.com
Pokud se na párty někdo zraní, měl by ho odvézt střízlivý řidič – poté až „ovlivněný“ alkoholem.

(Ne)zákonná tolerance 0,24 promile

České právo sice netoleruje ani kapku alkoholu v krvi nebo v dechu, nicméně proti tomu stojí lékařské výsledky. Podle doktorů je v lidském těle běžný výskyt hladiny do 0,2 promile, obzvláště pak u diabetiků, což je způsobeno chemickými procesy v našem nitru. Policejní měřiče „Dräger“ navíc mohou mít odchylku 0,04, takže dokud budete zapírat, můžete řídit s 0,24 promile, takže asi hodinu a půl po jednom pivu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články