Policie zničila gang, který spáchal leasingové podvody za více než sto milionů korun

Podvodů se dnes dopouští stále řada organizací, které tak vydělávají stamiliony. Jednou z takových byl zločinecký gang z Polska, který si leasingovými podvody přišel na miliony.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Že jde o podvrh přitom nezjistil žádný z odborníků ani věřitelů, jimž stačily patřičné dokumenty a smlouva o koupi vozidla. Následně došlo ke zpětnému financování přes leasing, který je mezi podnikateli velmi oblíbený už jenom z důvodů odpočtu DPH. Při operativním leasingu si navíc můžete měnit auto každé dva roky a jezdit stále v novém, aniž byste měli starosti s jeho údržbou.

Jedno auto bylo financováno i 5krát

Zločinecká organizace používala vcelku „levný“ mechanismus, kdy nejdříve řádně zakoupila vozidlo od dealera, a následně si na něj vzala tzv. zpětný leasing. Ne, u jednoho auta by to kdovíjak výhodné nebylo, a proto se členové pustili do padělání. Zfalšovali kupní smlouvu, technický průkaz i VIN kód, aby nebylo nic poznat. U každé leasingové společnosti pak žádali financování pro de facto nové auto.

iZdroj fotografie: Unsplash

A protože je moderní doba, stačí většině poskytovatelů pouze nafocení dokumentů a vozidla ze všech stran. Uzavření smlouvy pak proběhne na dálku a auto si kolikrát ani nemusí prohlédnout odborník (stejně jako když uzavíráte povinné ručení přes internet). Vzhledem k věrohodnosti smluv a dalších listin však nic nebudilo podezření, v praxi se jedná o zcela běžný postup, když si chce dát podnikatel splácení vozu do nákladů.

iZdroj fotografie: Unsplash

A divné to nebylo ani leasingovým společnostem. Přitom zločinecké organizaci s odstupem proinvestovaly jedno auto i několikrát. A tak docházelo k situacím, kdy měli na jediné auto v průměru 3 leasingové smlouvy, a na dva vozy jich bylo dokonce 5 …jenže peníze jim šli do kapsy jak od „leasingovek“, tak od úřadu za odpočítávání DPH.

Podvodný zpětný leasing odhalily až úřady

Ačkoliv vše delší dobu fungovalo, pustil se finanční úřad brzy do zkoumání, zda-li společnost skutečně provozuje tolik automobilů, když ani pořádně nevykazuje zisk. Ve spolupráci s policí a úřadem pro boj s organizovaným zločinem tak odhalili skupinu 6 lidí se členy ve věku 28 až 55 let, kteří byli hlavou organizace. Policie následně zajistila veškerou dokumentaci, počítače i telefony a provádí šetření.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vyslechnuto už bylo několik desítek zapletených osob a pachatelům hrozí až 12 let vězení za padělání, podvod a účast ve zločinecké organizaci. Jenom hodnota automobilů, s nimiž machinovali, měla hodnota téměř 18 milionů Kč, takže si zločinci zřejmě přišli i na více jak 100 milionů korun. Hlavní podezřelý byl přitom zatčen rovnou, zatímco zbylých 5 je stíháno na svobodě, neboť soud nevyhověl žádosti o zatčení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články