Všechny díly ve voze mají určitou životnost. Postupem času tak dojde k jejich opotřebení a budou žádat výměnu. Jaké to jsou asi nikoho nepřekvapí.
Automobil se skládá z celé řady nejrůznějších dílů, které se musí udržovat a postupem času i vyměnit. Díly se mění buď z důvodu opotřebení, nebo podle servisních intervalů, které předepisuje jejich výrobce. Některé díly se opotřebují rychleji, některé zase vydrží déle nebo někomu dokonce celou životnost auta. U některých konkrétních dílů závisí délka jejich životnosti i na stylu jízdy. Vše také závisí na tom, jak staré auto máte a kolik kilometrů má najeto.
Výměna akumulátoru automobilu
Většina řidičů se setkala s tím, že přišli do auta, a nemohli nastartovat kvůli špatné baterii. Akumulátor dobili, ale stalo se to znovu, a tak ji museli vyměnit za novou. U většiny baterií dochází k selhání v důsledku nízkého nabití a stratifikace kyseliny. Výrobci autobaterií udávají, že jejich životnost se pohybuje okolo 5 let. Někomu vydrží méně a někomu i více. Baterii si můžete pravidelně kontrolovat měřením jejího napětí a tím zjistit, v jaké je kondici. Vyhnete se tak nepříjemnému problému, kdy vás vadný akumulátor nechá někde trčet.
Výměna pneumatik kol
Pneumatiky se opotřebovávají při každé jízdě a časem ztratí potřebný vzorek. Nejvíce se opotřebují v létě, kdy je teplo a tření mezi povrchem vozovky a gumou se zvyšuje. Jejich průměrná životnost je 5 až 7 let. Samozřejmě záleží na tom, jak často jezdíte. Pokud po uplynutí této doby ještě nemáte sjetý vzorek, stejně je budete muset brzo vyměnit. Pryž vlivem stárnutí ztrácí požadované vlastnosti a tvrdne. Pneumatika také může částečně změnit svůj tvar a v kombinaci s její tvrdostí to celé způsobí pronikavý hluk v kabině.
Žárovky světlometů
V některých autech tyto křehké součástky vydrž dlouho, ale v některých se mění každou chvíli. Žárovky byste měli také pravidelně kontrolovat, protože na nich může záviset bezpečnost celé jízdy. Jednotlivé typy pro výměnu naleznete v příručce vozu. Pokud vám nesvítí některá z mnoha žárovek na automobilu, budete mít taky problém na technické kontrole STK, kde právě tuto věc přísně hlídají. U některých vozidel zabere výměna žárovky pár sekund, u jiných může být tak složitá, že budete muset dát auto do servisu.
Výměna zapalovacích svíček
Jejich úkolem je ve správné době zapálit směs ve spalovacím prostoru. Postupem času se můžou ale opotřebovat a tím způsobit při špatném zapalování nepravidelný chod motoru. Udávaná životnost zapalovacích svíček je někdy přibližně až 170 000 kilometrů nebo osm let provozu. Většina řidičů je však mění pro jistotu dříve. Zpravidla se mění všechny, ne jen špatný kus, aby se nestalo, že za pár kilometrů odejde zase jiná svíčka.
Pravidelná výměna olejového filtru
S výměnou oleje bychom měli pokaždé vyměnit i olejový filtr. Mění se buď po 10 000 až 15 000 kilometrech nebo po roce. Je to z toho důvodu, že motor potřebuje bezchybné mazání a chlazení. Olej postupem času ztrácí své mazací schopnosti a mění viskozitu. Olejový filtr navíc sbírá nečistoty, a tak je důležité ho pravidelně měnit. Jeho výměna není nijak složitá ani nákladná a zvládnete to hravě doma v garáži.
Vzduchový filtr
Stejně jako ten olejový, vzduchový filtr sbírá nečistoty a musí se pravidelně podle servisních intervalů měnit. Mění se přibližně po 50 000 až 80 000 kilometrech nebo po třech až čtyřech letech. Pokud jezdíte po prašných silnicích nebo třeba polních cestách, budete jej muset vyměnit i dříve.