Pokud podjíždíte v připojovacím pruhu na dálnici, ničeho se nedopouštíte

Podjíždět v připojovacím pruhu dálnice není dopravní přestupek, problém máte při brždění nebo zastavení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řidiči se bojí na silnici hodně věcí, a jednou z nich je nabrání rychlosti v určitých situacích. A právě při podjíždění v připojovacím pruhu je důležité zrychlit, prostor využít na maximum, a přitom nikoho neohrozit. Mnoho řidičů ovšem na dálnici zapomíná na zcela základní věci a ohrožuje tak nejen sebe, ale hlavně všechny ostatní řidiče. Stačilo by ovšem dávat pozor jen na skutečně základní věci.

Strach z rychlosti na rychlém území

Pokud se připojujete na dálnici, je nutné dávat pozor na dopravní značky, sledovat kontinuálně okolní provoz a taky nepustit z hlavy, že má vůz plynový pedál. Jestli vám to přijde jako trojice banalit, pak gratulujeme, nejspíš se připojujete správně. Mnozí řidiči ovšem nikoli. Naše dálnice mají rychlostní limit na 130 km/h a tuto hranici je nutno dodržovat. Žádný řidič ale nepřijde o řidičák, pokud v připojovacím pruhu zrychlí ještě třeba o 5 kilometrů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podstatou je totiž nabrat takovou rychlost, která vám dovolí bezpečné a plynulé zařazení do provozu dálnice. Pokud někdo bliká už v momentě, kdy se dostane do tohoto pruhu, jen znervózňuje ostatní řidiče, neboť nemohou vědět, zda se dotyčný bude připojovat okamžitě, nebo teprve čeká na vhodnou příležitost. A právě takovéto chování je vysoce rizikové a může stát jak škodu na majetku, tak i lidské životy.

Jak tuto situaci vidí litera zákona

Znění zákona 361/2000 Sb. paragrafu 12 je následující: „Je-li pro zařazování do průběžného jízdního pruhu zřízen připojovací pruh, je řidič povinen před zařazením do průběžného pruhu užít připojovacího pruhu. Při zařazování z připojovacího pruhu do průběžného pruhu řidič nesmí ohrozit řidiče jedoucí v průběžném pruhu. Není-li připojovací pruh zřízen, je řidič povinen dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím v průběžném pruhu.“

iZdroj fotografie: Pixabay

Tyto pruh mají desítky, často dokonce stovky metrů, a největší chyba je připojit se nízkou rychlostí během prvních metrů po nájezdu. Právě délka pruhu je nástrojem k potřebnému zrychlení, v žádném případě v tomto pruhu nezastavujte, jedinou výjimkou jsou nehody nebo porucha. Asi nejnebezpečnější je v takové situaci rozjíždět se z místa mezi auta, která už jedou limitní rychlostí 130 km/h. Slušností však je, aby řidiči uhnuli do levého pruhu a umožnili autům bezpečné a včasní připojení.

Zdroj: Zákony pro lidi

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články