Vypravili jste se na nákup ojetého vozu? Pak se vám bude hodit několik tipů, jak zjistit skutečný stav jeho počítadla kilometrů.
Upozorňujeme ovšem, že ani jeden z nich nezaručuje zcela přesný výsledek, ovšem najeté kilometry zůstávají první věci, na kterou při koupi ojetiny dávat pozor. Skutečné číslo totiž prozradí opravdu hodně, což je samozřejmě důvod, proč se tento údaj snaží mnoho prodejců vylepšit. A není tajemstvím ani to, že to pro ně není problém a rozdíl v ceně může být totiž opravdu značný, což je jasná motivace
Důvody přetáčení počítadla
Prvním záměrem je jednoduše to, aby auto vypadalo mladší, protože každé auto, které ujede víc jak 120 kilometrů, musí dle požadavků výrobců projít údržbou, která stojí dost peněz. Při tomto milníku přetočí majitel počitadlo dolů a prodá staré auto za cenu zcela nového. Existuje ale i přístup zcela opačný, kdy je počitadlo naopak nafouknuto. Prodejce pak přesvědčuje zákazníka o tom, že vůz byl pravidelně servisován a udržován.
Což ovšem není pravda a tato „historie kvality“ je pouze chiméra. Pokud chybí servisní knihy a nemáte jiné zdroje, jste často nuceni věřit právě pouze slovu prodejce, kterému je realita kolikrát ukradená a jde mu jen o zisk. Případně můžete použít několik možností, jak zkusit z vozu a jeho celkového stavu „vytáhnout“ pravý stav věcí a nenechat se oblbnout. Je potřeba ovšem vědět, kde hledat a jak informace „číst“.
Kam se podívat a co hledat
Prvním způsobem jsou dokumenty, případně servisní kniha, kde se uvádí provedené servisní prohlídky se záznamy z tachometru. Data z těchto prohlídek mohou zůstávat záznamech stanic. Dalším způsobem je prohlídka auta, protože exteriér může nepřímo poměrně slušně ukázat skutečný věk auta. Například zachovalost laku, stav sedaček či volantu nebo pedálů. V zásadě hledáte nesrovnalosti mezi údajem z počitadla kilometrů a zbytkem vozu.
Kontrola počitadla samotného může taky skrývat cenné údaje. Většina moderních jsou elektronická, takže skutečné údaje před přetočením se mohou skrývat v hlubinách palubních počítačů. Například na Ukrajině je průměrná ujetá vzdálenost vozu asi 15 000 kilometrů za rok, ve velkých městech dosahuje roční objem 25 000 kilometrů. Z toho také plyne, že můžete sice zjistit přesný údaj, ale nemusí vám nic říct.