Běžné světelné signály řidičů, které vás v autoškole neučili. Jak je rozpoznat, používat a co znamená, když vás protijedoucí auto „problikne“?

Vhodné rozpoznání a použití správného signálu razantně zvyšuje bezpečnost provozu. Takovéto výstražné signály pak musí být použity v dostatečném časovém předstihu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Automobil obsahuje několik signalizačních zařízení, zpravidla se jedná o blinkry, brzdové světlo, světlomety dálkové a potkávací, parkovací světlo a klakson. Tyto nástroje slouží řidiči pro bezpečnou jízdu, ale mnohdy také pro komunikaci s naším okolím. Často se pak používají jako varování pro ostatní.

Blinkry

Oranžová světla nacházející se vepředu, vzadu a po stranách automobilu. Někdy i na zrcátkách. Blinkry dáváte ostatním vědět směr, kterým se budete nadále ubírat. Používají se tedy pro změnu směru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výstražná světla

Sdílí svou polohu s blinkry a zmáčknutím vypínače výstražných světel se okamžitě rozsvítí úplně všechny. Některá vozidla dokážou výstražná světla aktivovat automaticky, např. při prudkém brzdění. Světla pak používáte např. když se vám porouchá automobil a stojíte u krajnice.

Brzdová světla

Světla situovány na zádi vašeho vozu, po obou jeho stranách a někdy i v horní části. Rozsvítí se, když zmáčknete brzdový pedál a dávají vědět řidičům za vámi, že by měli zbystřit a pravděpodobně také zpomalit. Nikdy nepodceňujte důležitost funkčnosti těchto světel. Nechcete přeci, aby do vás někdo zezadu naboural jen proto, že nevěděl, že brzdíte, nebo zpomalujete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Potkávací a dálková světla

Světla na přídi automobilu sloužící k osvětlení cesty před vámi. O potkávací světla se příliš starat nemusíte, hlavně že je při snížené viditelnosti budete mít zapnuté. Co se týče světel dálkových, dávejte pozor, abyste je vypínali vždy ve chvíli, kdy míjíte protijedoucí automobil. Zabráníte tak osvícení druhého řidiče. V dnešní době jsou funkce těchto světel na autech zautomatizovány. V závislosti na zabudovaných čidlech se vám pak mohou samy rozsvítit i zhasnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Parkovací světla

Světla, která se rozsvítí při zařazení zpátečky. Slouží k osvětlení cesty za vámi. Za bílého dne si jejich funkce ani nevšimnete, ale jakmile se lehce setmí, určitě je oceníte. Markantně totiž rozšíří osvětlený kónus vaší zádi.

Denní svícení

Další typ světel, který se rozšířil hlavně v posledních letech. Slouží k osvícení vašeho automobilu ve dne, když není potřeba používat silnější potkávací světlomety. Většinou se na autě nachází ve formě LED pásků a při zhoršené viditelnosti se dokážou automaticky přepnout na světla potkávací.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mlhovky

Ze zákona se musí nacházet v zadní straně automobilu na straně do silnice. Jako doplňková výbava se mohou objevovat také vepředu. Jedná se o silně a pronikavě svítící žárovky, která mají za úkol upozornit na vás ostatní řidiče při jízdě hustou mlhou.

Běžné světelné signály řidičů, které vás v autoškole neučili

Řidič jedoucí naproti vám vás probliká dálkovými světly – možná máte rozsvícena dálková světla a oslňujete ho. Někdy také tímto gestem řidiči upozorňují na překážku, nebo problém, který na vás v blízkosti čeká.

Rozblikáním blinkru na nákladním automobilu nebo kamionu jedoucím před vámi vám řidič může dávat na vědomí, že je bezpečné ho předjet. Vždy ale protisměr zkontrolujte i sami, je to bezpečnější než slepá důvěra.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články