Zvláštní zákony, týkající se řízení, napříč světem. Před vstupem do zahraničí je jejich znalost nutností

Jak je známo – co není zakázáno, je vlastně dovoleno. Proto některé zákony, a to nejen ty, které se týkají řízení, působí opravdu úsměvně.

Jak je autonomní řízení bezpečné? i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zákony kolem provozu na silnici, automobilů a jejich užívání by měl obstojně zvládat každý řidič. Co se týče České republiky, pravidla jsou většinou dobře vysvětlená a dávají smysl. Může se ale stát, že usednete za volant i za našimi hranicemi a budete se muset seznámit i s tamními zákony. Pro pobavení jsme vám v tomto článku sepsali ty nejzvláštnější.

Po pivu za volant

Ve státech jako je Togo, Guatemala, Paraguay, nebo Burundi neexistují žádné zákony zakazující pití alkoholu a následné usednutí za volant automobilu. Tady platí zákon „dělej, jak uznáš za vhodné“. Nemusíte se tak bát oblíbeného malého piva k obědu nebo zbytkového alkoholu z vaší včerejší párty. Teď ale ruku na srdce, chtěli byste být účastníkem silničního provozu v jednom z těchto států?

iZdroj fotografie: Freepik

Podnapilost v Japonsku

Ačkoliv je v Japonsku nastaven limit alkoholu v krvi na 0,03 %, není radno si s policií zahrávat. Pokud vás tamní strážci zákona chytí s větším než povoleným množstvím, vězení hrozí nejenom vám jako řidiči, ale i všem ostatním spolujezdcům. Nastoupením do vozidla se totiž stávají odpovědní za vaši jízdu pod vlivem. Pokud tedy někdy usednete za volant nebo na sedadlo spolujezdce, vždy si, prosím, buďte jistí, že řidič nic nepil.

Jeden z dalších japonských zákonů

V Japonsku jste jako řidič zodpovědný i za bezpečí a čistotu kolemjdoucích. Pokud tedy při řízení automobilu najedete do kaluže a odlétající voda zasáhne chodce, je to velký problém. Když vás při tomto přestupku chytí policie, můžete očekávat nejen pokutu, ale pravděpodobně i účtenku z čistírny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ruce na volantu, prosím

Na Kypru můžete být pokutováni, když bezdůvodně zvednete ruce z volantu. Zákon má zamezit používání nevhodných gest při řízení a tím také nepřímo zvýšit bezpečnost na tamních silnicích. Na čínských silnicích vás pak neustále sledují kamery, které také dbají na správné umístění rukou na volantu. Především je to proto, aby mezi vámi a spolujezdcem nedocházelo k nějakým sexuálním aktivitám, které by odváděly pozornost od řízení.

V Thajsku za volantem nikdy nahoře bez

Při cestách po Thajsku mějte, prosím, za volantem vždy oblečené tričko. Ať už je horko sebevětší, pokutě se nevyhnete. Zákon pak samozřejmě platí pro ženy i muže. Jako nejpravděpodobnější odůvodnění se pak jeví snížená pozornost řidiče při neustálém pokukování po ostatních obnažených tělech.

Nevada a zákaz velbloudů na silnicích

Zvláštní zákon jednoho z amerických států, vezmeme-li v potaz hlavně to, že velbloudi nejsou v Americe původně vyskytující se druh. V 19. století se ale pro armádu do států velbloudi dováželi. Měli totiž sloužit k přesunu nejrůznějšího materiálu do špatně přístupných oblastí. Za několik let se jich už po Nevadě prohánělo tolik, že byl zakázán jejich pohyb na tamních komunikacích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Švýcarsko a mytí aut

Každý automobilový nadšenec rád pečuje o svého miláčka a ten si čas od času zaslouží důkladnou koupel. Pokud byste se ale nacházeli ve Švýcarsku a napadlo by vás umýt si auto v neděli, máme pro vás špatnou zprávu. Tamní zákony tuto činnost zakazují. S myčkou tak budete muset počkat do pondělí.

Vhodná obuv

Řízení auta v žabkách, podpatcích, nebo například naboso je tu zakázáno a hrozí vám pokuta až 225 eur. Do auta si tedy na své dovolené přibalte vhodnou obuv. Můžete díky tomu na vaší cestě z tamní pláže ušetřit nemalé peníze.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Automobilová ruleta

Ve filipínské Manile je počet dní v týdnu, kdy můžete řídit svůj automobil, omezen posledními čtyřmi čísly na vaší registrační značce. Manila je totiž jedno z nejlidnatějších a nejznečištěnějších měst světa. Tamní úřady si tedy tímto omezením daly za úkol snížit počet dopravních nehod a zlepšit kvalitu ovzduší.

Minnesota, kde je špína postavena mimo zákon

V různých oblastech tohoto amerického státu je potřeba před vjezdem na veřejnou komunikaci důkladně očistit svoje vozidlo. Bavíme se nejen o kamení a větvičkách, ale i o obyčejném blátě jako takovém. Podobný zákon o čistém autě pak platí také v Rusku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Závěrem vám přejeme spoustu krásných řidičských zážitků na cestách. Samozřejmě tedy, až to situace ve světě dovolí. Před vjetím na komunikaci v každém jiném státě si zkuste dohledat tamní situaci. Ačkoliv to někdy může znít zvláštně, v některých případech si můžete ušetřit nemalých problémů.

Zdroj: Aktuálně

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články