Řada řidičů má při nočních jízdách problém s nepříjemným oslněním od ostatních vozidel. Tento problém se však dá alespoň částečně vyřešit.
Snad každý řidič už na vlastní kůži zažil situaci, kdy jel za šera nebo po tmě, a měl problém s nepříjemným oslněním protijedoucích řidičů. Tyto situace jsou nejen nepříjemné pro oči, ale v některých případech také nebezpečné, protože řidič nevidí v tu chvíli tak dobře, jako normálně. Na řešení tohoto problému však existuje několik triků.
Jak postupovat v případě nepříjemného oslepení
Největší problém představují dálková nebo špatně nastavená světla. Hrozí totiž vážné riziko oslepení protijedoucího řidiče, který pak nemusí dostatečně dobře vidět před sebe. Pokud se vám stane, že proti vašemu vozidlu jede řidič se zapnutými dálkovými světly, zkuste jej upozornit bliknutím. Ve většině případů na to dotyčný pouze zapomněl a po připomenutí je ihned vypne. Vyhnete se tak nepříjemnému oslnění a následné dezorientaci.
Speciální brýle jako pomůcka proti oslnění
Na trhu se dá sehnat několik druhů nočních brýlí, které vám s problémem oslnění pomohou. Mají totiž v sobě zabudované žluté, oranžové nebo čiré polarizační čočky, které eliminují nebo minimalizují účinek oslnění. Mají tedy řidiče chránit před odrazem a oslněním od ostatních vozidel kolem. Tyto brýle jsou dobré i proti odrazu od mokré vozovky, čelních skel a podobně. Jejich účinek je způsoben čočkami, které zachycují polarizované vlny a tím zabrání oslnění.
Co dělat, když vás oslepuje automobil zezadu
Velký problém pro řidiče je také oslnění od automobilů za nimi. Světla se totiž odrazí od zpětných zrcátek přímo do očí a dokáží nepříjemně oslnit posádku uvnitř vozidla. Některé automobily se s tímto problémem dokáží vypořádat pomocí samostmívacích zrcátek, které zabraňují oslnění. Pokud tuto technologie váš vůz nemá, zkuste mírně upravit jejich nastavení tak, aby se světlo auta za vámi neodráželo přímo do vašich očí. Zabráníte tak krátkodobému oslnění a případné dezorientaci. A který způsob pomáhá za volantem vám?