Akustický komfort v autě se nevyplatí podceňovat

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud si jdeme vybírat nové auto, zaměřujeme se většinou na technické parametry spojené s výkonem, na spotřebu a také na pohodlí řidiče i cestujících. Pod tímto pojmem však většinou rozumíme spíše dostatek prostoru, vyhřívání sedaček či volantu apod. Jen málo lidí se ale v této fázi zajímá o to, jaký mu daný vůz nabídne akustický komfort. Ten přitom dokáže pohodlí ovlivnit zcela zásadně. Vyplatí se proto brát jej v potaz hned od začátku a zvolit kompletní odhlučnění auta.

Co je akustický komfort?

Pod pojmem akustický nebo zvukový komfort rozumíme míru hluku, kterou řidič a jeho posádka v kabině při jízdě pociťují. Hluk v interiéru auta je přitom významnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Ve skutečnosti totiž není míra hluku jen otázkou jízdního komfortu, ale též bezpečnosti, a dokonce i dlouhodobého zdravotního stavu.

Kde hledat zdroje hluku?

Člověk, který jede autem, vnímá zvuky z několika různých zdrojů. V první řadě se jedná logicky o motor. Abychom učinili zadost faktické přesnosti, je třeba upřesnit, že máme na mysli spalovací motory, elektromotory mají chod o poznání tišší. Hluk prostupující z motorového prostoru je doplňován také vibracemi plechových i plastových částí, což je zdroj hluku sám o sobě.

Jedoucí auto generuje ale i další zvuky, především jde o vzduch obtékající karoserii a také o hluk vznikající při pohybu kol po vozovce. Tyto ruchy se k uším řidičů a jejich spolujezdců dostávají přes podběhy, dveře, podlahu i střechu auta.

Ani okolí auta není zcela potichu a zvuky sirén, klaksonů, stavebních strojů apod. pronikající do kabiny, jsou stejně tak nepříjemné. Ještě důležitější než vědět, odkud se hluk bere, je pochopit, proč se jedná o skutečný problém.

i

Jak nám hluk škodí?

První způsob, kterým dokáže být hluk škodlivý, souvisí se soustředěním. Hluk při dlouhé jízdě totiž soustředění řidiče negativně ovlivňuje a snižuje tak bezpečnost jízdy. Pokud pak hluk působí dlouhodobě, jsou jeho dopady ještě horší. Tzv. hlukový smog dokáže způsobit problémy jako je nespavost, poruchy soustředění, deprese apod.

V poslední době se navíc ukazuje, že hlukový smog zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a je tak patrné, že je na místě snažit se o odhlučnění interiéru auta (odhlučnění dvěří, podběhu, kapoty apod.) nejen pro vyšší komfort. Zdraví a bezpečnost jsou v tomto případě ještě důležitější. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články