Nalepit si na registrační značku fólii zajišťující její „zneviditelnění“ pro radary se může jevit jako dobrý nápad. Jediný, kdo si to tak úplně nemyslí, je policie.
Pokuta za překročení rychlosti a (následné doručení opravdu velmi drahé „památeční fotografie“) se bude bezpochyby řadit mezi nejvíce frekventované „strašáky“ řidičů. Je to pochopitelné, jakkoli se většina z nás snaží kontrolovat a úzkostlivě dodržovat předpisy a maximální povolenou rychlost, stejně se tu a tam ocitneme v situaci, že jsme právě projeli úsek, kde bylo omezení – ale my nevíme kde a kolik. Co víme určitě, je to, že někde ze sloupu na nás blikl radar. Co s tím? Jedno řešení se nabízí. Pojďme se na něj podívat společně.
Zrychlení tak nenápadné, až vám může způsobit problém
A jedním dechem můžeme dodat, že za to „tak trochu mohou“ moderní vozy. S tichými, výkonnými motory a dokonalým odhlučněním, kde jen polechtání plynu způsobí nárůst rychlosti o 20 km/h, ani se nenadějeme. Ani si toho nevšimneme, zvuk auta zůstane často naprosto stejný. Automat naprosto hladce zařadil, otáčky motoru se téměř nezměnily, jen náš pohyb vůči silnici začíná jiným číslem. A pokud to první číslo bylo ještě „legální“ a druhé již nikoli, máme problém.
Řešení, které se dá najít na internetu, se jmenuje „antiradarové nálepky“, což pravda vypadá poněkud tajemně, až téměř magicky. Princip funkce je podstatně prozaičtější: reflexní materiál, z kterého je každá taková jedna samolepka, způsobí lom světla, jenž je pro běžné snímače kamer a fotoaparátů „neviditelný“. A při dopadu blesku se změní v jedno velké, bílé pole. Což opět vypadá jako téměř dokonalé řešení proti všem radarům a následným nepříjemnostem. Má to však několik „ale“:
Pokud bude policie důslednější, máte velký problém
Poprvé, tohle celé funguje jen s těmi nejjednoduššími radary a jen za dobré konstelace světla (ideálně v noci). Moderní radary vybavené zdrojem IR světla dokážou přečíst registrační značku i s tímto typem nálepek. Pokuta je v takovém případě nevyhnutelná. To však ale není jediné riziko. To možná ještě závažnější vyvstane v okamžiku, kdyby vás někdo změřil například z auta, něco se mu „nezdálo“ a neváhal se za vámi rozjet. Případně dojedete skrytý policejní vůz „v civilu“, ten vás změří a vzápětí se rozbliká příkaz „STOP“.
V tom okamžiku máte totiž výrazně větší problém, než je překročení rychlosti. Pokud se ruka zákona ohne ke značce a zjistí na ní dodatečný „tuning“ a úpravy směřující k jejímu zneviditelnění pro radary, nepomůže vám v tu chvíli už ani Harry Potter. I kdyby se zneviditelnil. Jakákoli rozumná domluva s policisty se v tom okamžiku limitně blíží nule, neb muži a ženy zákona přesně tohle bytostně nesnáší. Vnímají to jako snahu vyhnout se odpovědnosti, jako pokus o podvod. A on to také do jisté míry podvod je.
Účinná „samolepka“? Úzkostlivé dodržování rychlostních limitů
S největší pravděpodobností o takovou značku (značky) na místě přijdete, s vozem bude zakázána další jízda a celá věc bude postoupena do správního řízení, neb blokově ji řešit nelze. Ve kterém vám hrozí pokuta do 10 000 korun, a především zákaz řízení až na 12 měsíců. Jinými slovy, co mohlo stát několik tisíc a několik bodů, bude pro tentokráte výrazně dražší – a jak sami vnímáte, o peníze tady až tolik nejde. Zákaz řízení je pro mnohé z nás v zásadě likvidační, neb se zkrátka při své profesi bez auta neobejdeme.
Jaké je tedy řešení? Jednoduché. Snažte se opravdu soustředit na jízdu, sledovat dopravní značení a řídit se jím. Odpadnou vám starosti se samolepkami, policií i zákazy řízení. Držíme vám palce, ať pochybné samolepky nikdy nepotřebujete!