Autolékárničky 2023: Deset léků a přípravků, které musí mít v autě každý řidič. Co hrozí v případě chybějícího léku?

Co nesmí chybět v žádné autolékárničce? Deset léků, bez kterých by nikdo neměl vyjíždět, jen je třeba sledovat expiraci.

                   

Co je povinná výbava, ví asi každý řidič. Podle silničního zákona musí mít každé vozidlo tzv. povinnou výbavu. To je souhrn věcí, doplňků a dílů ve vozidle a součástí povinné výbavy do auta je mimo jiné autolékárnička. Ta musí splňovat podmínky platnosti. V případě nekompletní povinné výbavy auta hrozí řidiči při silniční kontrole pokuta ve výši 2 000 Kč.

Povinná výbava? Ta nepovinná je ale možná důležitější

Součástí lékárničky pak musí být v daných počtech obvaz hotový s jedním polštářkem, obvaz hotový se dvěma polštářky, šátek trojcípý z netkaného textilu. Dále náplast hladká cívka, náplast s polštářkem a obinadlo škrticí pryžové. Také maska resuscitační s výdechovou chlopní, rouška plastová, rukavice pryžové chirurgické v obalu, nůžky se sklonem v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty, isotermická fólie a leták o postupu při zvládání dopravních nehod.

Povinná výbava 2019 iZdroj fotografie: Depositphotos

Nicméně existuje ještě deset léků, které „musí“ mít každý v autolékárničce nad rámec povinného obsahu. Je to antiseptikum, aby bylo možné eventuální ránu dezinfikovat. Lék proti bolesti? Standardní autolékárnička neobsahuje léky proti bolesti, takže je fajn ho mít. Nejenom u sebe, jak je dnes zvykem, ale i v autě, v lékárničce. Pozor ale na ty skutečně silné, silnější než klasické růžové tablety.

Citron jako nedílná součást povinné výbavy? Moudří lidé ho v autě vozí nejen kvůli bezpečnosti

Je třeba mít na paměti, že některé z nich způsobují ospalost a je s nimi zakázáno řídit. Náplasti různých velikostí. Lékařské antibakteriální náplasti jsou jednoduchým a účinným prostředkem ochrany a léčby povrchových ran. Je dobré zásobit se samolepkami v několika velikostech, je to jednodušší než stříhat náplast z pásky. Následky náhle zhoršené alergické reakce se mohou stát vážnou překážkou při řízení. A hlavně v létě je riziko alergií zvláště vysoké kvůli období květu a aktivitě hmyzu.

Růžové tablety jsou v pořádku, silnější prášky ovlivní řízení

Vyplatí se mít antihistaminikum. Docela nepříjemné mohou být problémy s trávicí soustavou, nebo ještě hůř otrava při řízení. Je vhodné mít po ruce léky na problémy s trávicím traktem. Špatná viditelnost za jízdy (déšť, noc, nebo naopak ostré slunce) vážně zatěžuje zrak řidiče. Před tímto problémem vás mohou uchránit částečně specializované brýle, ale pro každý případ je lepší mít v lékárničce oční kapky. Prostředek na spáleniny. Své o tom ví řidiči kabrioletů. Spálit se může ale člověk i o nějaký rozpálený kus vozu. Sprej na popáleniny se tedy hodí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opalovací krém není vyloženě lékem, ale opět, i na běžných cestách je vhodné jej mít po ruce. Nejenom když se jede na dovolenou. Jsou řidiči, kteří si pamatují, jak jako malí brali Kinedryl. Lék na kinetózu se hodí, děkovat budou zejména cestující na zadních sedadlech. Ti mohou trpět cestovní nevolností. Repelent a gel proti svědění? Asi netřeba vysvětlovat. U všech prostředků je třeba sledovat expirační dobu a včas obsah lékárničky měnit a doplňovat.

Co máte v lékárničce vy?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články