Oslňování dálkovými světly je nepříjemné, existuje ale způsob, jak to dát ostatním najevo. Co může řidič dělat?
Vidět znamená být viděn. Asi to si někdy říkají řidiči aut, kteří jezdí s neustále zapnutými dálkovými světly. To je samozřejmě špatně. Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, v § 32 Osvětlení vozidel a odstavci (3) jasně říká, že „řidič nesmí užít dálková světla, (…) mohl-li by být oslněn řidič vozidla jedoucího před ním nebo jiný účastník provozu na pozemních komunikacích“. To je teorie.
Pravidla zakazují oslňovat, realita je bohužel odlišná
Praxe ukazuje, že noc na silnicích může být někdy zrádná. Co tedy dělat, když jedete před autem, které zapomnělo přepnout dálková světla? Tento problém může být nejen nepříjemný, ale také značně nebezpečný. Oslňující světla předchozího vozu totiž způsobují omezený výhled a mohou vést k únavě, a dokonce i k nehodám. Jak tedy dát najevo řidiči za vámi, že potřebuje změnit režim svícení?
Existuje několik možností, jak se s tímto problémem vyrovnat. První z nich je opakované blikání předními světly. Pokud máte pocit, že vás auto za vámi oslňuje dálkovými světly, můžete párkrát přepnout mezi dálkovými a potkávacími světly. Pokud není v protisměru žádné vozidlo, které by tím bylo oslněno, vnímavý řidič za vámi by měl tento signál pochopit. Další možností je použití výstražných blinkrů.
Tato finta může být docela účinná, protože se řidič za vámi pravděpodobně přiměje zamyslet nad tím, co se děje. A třeba přijde na to, že má přepnuto na špatná světla. Univerzální gesto, které můžete použít, je vytáhnout ruku z okna a několikrát „zamrkat“ prsty. Toto gesto je mezi řidiči známé, používané. Opakované spojení a rozpojení prstů proti palci je považováno za signál pro (dálková) světla. Zná ho skoro každý.
Když nic nezabírá, stačí zpomalit a řidič zadního auta předjede
Jestliže řidič za vámi sleduje provoz, nemůže si nevšimnout. Dojde mu, o co jde, a upraví své svícení. Při oslnění od auta za vámi můžete také zvolit taktiku zpomalení a umožnění autu přiblížit se k vám. Samozřejmě je důležité to provádět v souladu s bezpečnostními pravidly a bezpečnou vzdáleností od auta za vámi. Zkrácením vzdálenosti řidič zadního auta uvidí „plné světlo“ na vozidle před sebou a dojde mu to.
Popřípadě v tu chvíli je možné přidat další z výše uvedených signálů. Anebo vás předjede a je vyřešeno. V neposlední řadě je však klíčové zachovávat bezpečnost a neohrožovat sebe ani ostatní účastníky silničního provozu. Je důležité reagovat citlivě a ohleduplně, aby se z takové situace nestala zbytečná komplikace, nebo dokonce nebezpečí. Vyvolat agresivní reakci není žádoucí ani bezpečné.