Čechy zahlcují nevyžádané SMS „Celní správy“, žádající doplatek dlužné částky, většinou ve velmi krátké lhůtě. Do kdy musíte reagovat a dluh zaplatit?
Dnešní podvodníci a zloději to mají snadné: lidé jim svoje peníze posílají sami, často velmi rychle a vždy dobrovolně. Což je celkem přelomová situace. Neb „typický zloděj“ dříve zkrátka přišel a něco ukradnul. Dnes sedí u počítače, „povídá si“ s jinými lidmi (neboli oběťmi svých podvodů) a oni mu sami od sebe pošlou často životní úspory. Aby je on „uchránil před napadeným účtem“. A dotyčný zloděj jen sleduje, jak mu naskakují cifry na jeho účtu. A co když to je „Celní úřad“? Pojďme se na to podívat společně.
Podvodníci záměrně volí silové úřady a státní autority
Poslední dobou se totiž v Čechách rozmohl nový trend – podvodníci se vydávají za zcela důvěryhodné, státní autority, které se navíc „těší“ pověsti poměrně nekompromisních, silových úřadů, pokud někdo nechce uposlechnout jejich pokynů (doměřených daní, cel, pokut a dalších poplatků). A tak mnozí raději vůbec neodporují, nediskutují a rovnou zaplatí. Aby takzvaně „měli klid“. Že přitom jen zlepšili životní úroveň nějakého „vykuka“, je v tom okamžiku vůbec nenapadne.
Popravdě, přijít mi na mobil smska, jejíž odesílatel je uveden jako „Celní správa ČR“ a je v ní napsáno cosi o tom, že na základě nedoplatku ze dne toho a toho mám do týdne na tento účet zaplatit tolik a tolik, tak taky možná znejistím. Většina z nás celkem přesně ví, kolik a kde má případně zaplatit, ale nejednou se stane, že o jakémsi nedoplatku ani nevíme, zapomněli jsme na něj, přehlédli nebo to je zkrátka pokuta kvůli rychlosti v nějaké obci před měsícem, které jsme si nevšimli v datové schránce apod.
A po upozornění raději zaplatíme, speciálně pokud nejde o likvidační částku. Neb také moc dobře víme, do jak absurdních částek mohou i původně bagatelní pokuty narůst a jak právě takto absurdních částek se pak s oblibou ujímají exekutoři, neb provize z takovéto sumy je pochopitelně zajímavější než provize z pokuty za pětistovku. A co víc, novodobí falešní „celníci“ straší i trestnými body, ztrátou řidičáku nebo rovnou postoupením věci na zmíněný exekutorský úřad. Jak se proti tomu dá bránit?
Stát s občany komunikuje jinak. Speciálně v Čechách
Představte si, že vám cinkne SMS: „Dobrý den, zjistili jsme nedoplatek na vašem účtu ve výši 1 234 Kč. Do 7 dnů uvedenou částku zaplaťte pod variabilním symbolem 1234567890 na účet číslo 987654321/0100. Pokud částku neuhradíte, postupujeme váš dluh k dalšímu vymáhání exekutorskému úřadu ABCDE. Vaše Celní správa ČR.“ To není textace, která by leckoho nechala chladným. Jakkoli si třeba neuvědomuje, že by někde nějaký nedoplatek měl mít.
Ano, pochopitelně, Celní správa ČR o žádné dlužné částky přes telefon nežádá, natož přes jakékoli webovky. Podvodníci si vymysleli systém CEPAN (Centrální evidence pokut a náhrad, který ale neexistuje) a doufají, že je někdo vezme vážně. Co je smutné, pár lidí jim na tenhle špek skočilo. A není se čemu divit. Občas totiž člověk raději rychle zaplatí a má to z krku, než to zbytečně prodlužovat a kazit si s tím svátky. Není to ale to nejlepší řešení.
Stejně jako banky ani úřady neposílají výhružné SMS
Zaprvé, pravá Celní správa nekomunikuje pomocí SMS ani podezřelých telefonátů. Pokud s vámi potřebuje cokoli řešit, napíšou vám oficiální dopis, zprávu do datové schránky nebo se ozvou přes Českou poštu. Pokud vás někdo kontaktuje jinak, mějte se na pozoru, neb to pravděpodobně nebude ten, za koho se vydává. Navíc. Náš stát není zrovna lídrem v digitální komunikaci úřadů s občany. Velmi jemně řečeno. Jinými slovy cokoli, co je až podezřele moc moderní, jako například telefonát, většinou nebývá moc legitimní. A určitě nemusíte nic platit do týdne. To je nesmysl.
Za další, platby vždy probíhají v českých korunách na ověřený účet, navíc u České národní banky (kód 7100). Čili žádné dárkové karty, PayPal nebo bitcoin. Pokud někdo žádá cokoli podobného, jde o podvod.
Co dělat, když vás kontaktují?
Vždy zachovejte klid. Naopak nikdy neklikejte na žádné odkazy v SMS. Pokud máte pochybnosti, kontaktujte přímo Celní správu na e-mailu [email protected] nebo zavolejte na +420 261 331 919. Úředníci jsou na podvodníky připraveni, o podvodech vědí a celou situaci s vámi budou kompetentně řešit. Pokud už jste podvodníkům odpověděli, nebo dokonce zaplatili, obraťte se na Policii ČR. Podvodníci sice bývají chytří a peníze z lidí dostat umí vcelku nedohledatelně, ale není důvod jim to ulehčovat.
Nenechte se napálit – podvodníků je dost, ale vaše peníze patří jen vám. A ne, robotický hlas ani falešná SMS vám opravdu neseberou řidičák. Alespoň dokud nenastane ta slibovaná vzpoura strojů.