Vysoké ceny paliva donutily řidiče nechat svůj Renault Clio v garáži. Do práce jezdí na koni

Jak ušetřit na každodenním cestování do zaměstnání? Namísto benzínu stačí načerpat trochu vody a usušit kopku sena.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dojíždění do zaměstnání se pro řidiče stalo skutečnou výzvou, náklady na dopravu jsou s ohledem na ceny pohonných hmot neúnosné. Válka na Ukrajině stále drží ceny fosilních paliv na extrémních hodnotách. Při hledání možností, jak ušetřit za benzín a naftu využívají řidiči různé techniky, třeba správný styl řazení. Někteří ovšem jdou ve snaže ušetřit za palivo tak daleko, že zásadním způsobem vymění dopravní prostředek. 

Vysoká cena paliva nutí řidiče hledat jiné možnosti

Jsou země, kde řidiči díky vládním opatřením neplatí za palivo tolik, jako v okolních státech. V Polsku odpustili část daní, v Maďarsku stanovili cenový strop. U nás nic takového neproběhlo. A i ve Francii se řidiči potýkají s vysokými cenami paliva a řeší alternativní způsoby dopravy po svém. Jako jeden z obyvatel Lapte v okrsku Haute-Loire, který se stal díky svému rozhodní obměnit dopravní prostředek hrdinou francouzských médií.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mladý Francouz se rozhodl, že už se nebude trápit a vysávat své konto u čerpacích stojanů. Přiznal, že palivo je pro něj příliš drahé. Teď se spoléhá na čtyřnohého společníka, jezdí na koni. Není to pravda tak originální, jak velbloud, ale i tak to není běžná věc. Přiznává, že za rozhodnutí jezdit do práce na koni byla jen a pouze cena paliva. V polovině března tak jednadvacetiletý Francouz vyměnil svůj Renault Clio za koně a do zaměstnání, pracuje jako číšník v restauraci, dojíždí denně asi 15 kilometrů. 

Rozdíl v čase na koni či v autě je 50 minut

Jaký je rozdíl v čase, který stráví v sedle, oproti jízdě autem. Za volantem mu cesta do práce trvala asi 10 minut, na koni jede necelou hodinu. Část cesty jede po běžné silnici, část mimo asfalt po nezpevněných cestách. Podle vyjádření mladík je jeho kůň velmi dobře vycvičený a je zvyklý na auta a ruch na silicích. S ohledem na bezpečnost jezdec obléká při zhoršených povětrnostních podmínkách reflexní vestu.

Ustájení řeší mladý číšník tak, že může nechávat svou klisnu Eole na nedaleké louce, kde ji má stále na očích. Informace o tom, kolik reálně stojí kilometr na hřbetě koně v porovnání s provozem Renaultu Clio nejsou, lze předpokládat, že kupka sena a vědro vody stojí méně. Na levnější palivo si bude muset mladý řidič ještě počkat, francouzský premiér Jean Castex hovořil o slevě 0,15 Eur na litr palivo v průběhu tohoto měsíce.

Co vy, jezdili byste do práce místo autem na koni?

Zdroj: LaCommere43

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb.cz a Garaz.cz. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články